Polski IPN opowie białoruskim elitom o polskim doświadczeniu odzyskiwania niepodległości w latach I wojny światowej i tuż po niej, zapowiedział PAP prezes IPN Jarosław Szarek, który od niedzieli przebywa z roboczą wizytą na Białorusi. W Mińsku otworzy „Przystanek Historia”. Pojedzie też do Bobrujska, gdzie ma stanąć pomnik żołnierzy I Korpusu Polskiego w Rosji. Planowane jest też spotkanie z wiceszefem MSZ Białorusi.
„Instytut Pamięci Narodowej od ponad roku stara się o budowę w Bobrujsku pomnika poświęconego I Korpusowi Polskiemu w Rosji. To była wyjątkowa formacja dowodzona przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, która po rewolucji lutowej 1917 roku odnosiła sukcesy w walce z bolszewikami” – cytuje słowa szefa IPN Jarosława Szarka Polska Agencja Prasowa.
„Monument, na który strona białoruska wyraziła zgodę, będzie upamiętniał ich poświęcenie dla niepodległej Polski. Przypomni także tych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy po raz drugi weszli do Bobrujska w 1920 roku” – mówił. Dodał, że jego wizyta na Białorusi będzie miała głównie charakter roboczy, chodzi o to by dopracować techniczne szczegóły wybudowania pomnika i jego odsłonięcia.
„Bobrujsk w tym czasie był polskim ośrodkiem na Białorusi, ważnym miejscem, jednym z tych, w których formowały się elity przyszłej polskiej armii” – zaznaczył Szarek.
Prezesowi IPN będzie towarzyszył dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
„Chcemy uzgodnić warunki realizacji wstępnie uzgodnionych planów budowy nagrobków na nieurządzonych mogiłach żołnierzy KOP i Wojska Polskiego” – powiedział PAP szef pionu upamiętnień IPN.
Prezes IPN zapowiedział też otwarcie w Mińsku „Przystanku Historia”. W listopadzie ub.r. IPN zainaugurował działalność „Przystanku Historia” w Grodnie; otwarto tam m.in. wystawę „Tak się wszystko zaczęło… Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko”.
„W Grodnie jest ogromna społeczność polska, i tam nasz „Przystanek Historia” będzie skierowany głównie do niej; natomiast w Mińsku chcemy opowiedzieć białoruskim elitom o polskim doświadczeniu odzyskiwania niepodległości w latach I wojny światowej i tuż po niej. Do końca roku chcemy tam zaprezentować kilka wykładów prof. Włodzimierza Sulei” – zapowiedział Szarek.
Instytut Pamięci Narodowej – jak zaznaczył prezes Szarek – pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę z Białorusią, gdzie np. polscy specjaliści, w odróżnieniu od Ukrainy, mogą prowadzić poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar totalitaryzmów. W ub.r. pracownicy Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wspólnie z żołnierzami specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, odnaleźli w Pohoście szczątki żołnierzy KOP. Przy szczątkach natrafiono na fragmenty butów wojskowych, guziki z orzełkami, medaliki. We wrześniu 1939 r. załoga strażnicy „Pohost” zginęła w walce z Sowietami.
Podczas wizyty prezesa IPN na Białorusi, która potrwa do wtorku, zaplanowane jest także spotkanie z białoruskim wiceministrem spraw zagranicznych Olegiem Krawczenko. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. remontu kwatery poległych na służbie funkcjonariuszy Policji Państwowej na cmentarzu w Nowej Wilejce. Polska delegacja złoży również hołd ofiarom sowieckich zbrodni w Kuropatach oraz odwiedzi Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Kresy24.pl za Dzieje.pl/ab
2 komentarzy
Wron
29 stycznia 2018 o 14:34Nowo Wielka obecnie znajduje się na Litwie.
józef III
20 stycznia 2019 o 13:31Pierwszym i jak dotąd jedynym upamiętnieniem I Korpusu w Bobrujsku jest Krzyż Straży Mogił Polskich – na Wschodzie posadowiony na starym cmentarzu bobrujskim. Drugie upamiętnienie to Krzyż Straży Mogił Polskich – na Wschodzie pod Rohaczowem (też na cmentarzu) poświęcony żołnierzom I KP w R pomordowanym w szpitalu, w pobliskich Cichiniczach.