We wtorek 12 grudnia w białoruskiej stolicy odbył się Szczyt premierów państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. W przeddzień spotkania białoruskie media rządowe ogłosiły sukces rodzimej dyplomacji i samego prezydenta Łukaszenki, któremu nie byli w stanie odmówić premierzy 18 państw członkowskich inicjatywy. Padały określenia „przełom”, „sukces”, itp. Tymczasem do Mińska przybył tylko jeden premier – Mołdawii.
Jak wynika z informacji rządowej agencji informacyjnej BelTA, w Szczycie premierów państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej wziął udział premier Mołdawii Paveł Filip. Oficjalna propaganda, która szeroko anonsowała wydarzenie w mediach, po rozpoczęciu szczytu przemilczał kwestię rangi jego uczestników. Portal Charter97.org poprosił o komentarz rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rady Ministrów Białorusi, ale odmówiono mu informacji.
Z polskich źródeł wiemy, że nasz kraj reprezentował w Mińsku wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski.
„Polska pozostaje niezmiennie zwolennikiem polityki otwartych drzwi do UE” – powiedział wiceminister Magierowski.
Mówiąc o współpracy regionalnej wiceszef resortu dyplomacji podkreślił, że jej „ważną płaszczyzną jest Inicjatywa Trójmorza, którą postrzegamy jako mechanizm współdziałania na rzecz nadrobienia zapóźnień rozwojowych, wynikających z zaszłości historycznych regionu. Szczególną rolę w procesie integracji europejskiej z punktu widzenia naszego regionu Europy odgrywają także strategie makroregionalne UE. Polska jest niezmiennie zainteresowana kontynuacją procesu związanego z przyjęciem makroregionalnej strategii UE dla regionu Karpat” – dodał dyplomata.
Odnosząc się do sytuacji w regionie IŚE wiceminister Marek Magierowski zaznaczył, iż „Polska pozostaje orędownikiem Partnerstwa Wschodniego. Zależy nam na rozwoju dobrej współpracy tych państw z UE oraz utrzymaniu dużego zaangażowania UE na rzecz Partnerstwa”.
W trakcie sesji plenarnej omawiano bieżącą sytuację w regionie IŚE, aspekty współpracy regionalnej oraz plany współpracy w ramach tego ugrupowania. Formalnie przekazano ponadto roczne przewodnictwo Chorwacji, która kierować będzie pracami w ramach IŚE od 1 stycznia 2018 r. Spotkanie odbyło się na Białorusi w ramach jej tegorocznej prezydencji w IŚE.
Inicjatywa Środkowoeuropejska skupia 18 państw: Albanię, Austrię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Mołdawię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry i Włochy. Polska jest członkiem ugrupowania od 1991 r. Przewodniczyła Inicjatywie w 1995 r. oraz w 2003 r.
Jak informuje na swojej stronie internetowej polskie przedstawicielstwo w Mińsku, na zakończenie wizyty Marek Magierowski, który przewodniczył polskiej delegacji na Białorusi złożył hołd ofiarom represji stalinowskich na podmińskim uroczysku Kuropaty.
Kresy24.pl/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!