26 października odbyło się uroczyste otwarcie siedziby oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku. Polacy mieszkający w białoruskiej stolicy zostali pozbawieni własnego lokum 12 lat temu, gdy białoruski reżim uderzył w ZPB.
Na uroczystość otwarcia biura ZPB przybyli wysocy goście, m.in.: ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik, rzecznik Ambasady RP, radca Marcin Wojciechowski, kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP, radca Marek Pędzich oraz konsulowie Izabela Choińska i Adam Kaczyński. Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi był reprezentowany przez prezes ZPB Andżelikę Borys i członka Zarządu Głównego Andrzeja Poczobuta.
Do zgromadzonych przemówiła prezes Oddziału ZPB w Mińsku, członkini Zarządu Głównego organizacji Helena Marczukiewicz. Działaczka polska opowiadała o tym, jakie trudności trzeba było pokonać, aby stało się możliwe wynajęcie pomieszczenia, które będzie wykorzystywane do organizacji zebrań zrzeszonych w ZPB Polaków Mińska i okolic, do przeprowadzenia prób zespołów artystycznych, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku, a także do organizacji innych przedsięwzięć i uroczystości.
Za realizację marzenia członków Oddziału ZPB w Mińsku o własnym pomieszczeniu, Helena Marczukiewicz dziękowała Ambasadzie RP w Mińsku oraz członkom oddziału, którzy ofiarowali własne środki na wyremontowanie oraz umeblowanie pomieszczenia.
Życzenia z okazji otwarcia biura ZPB w Mińsku złożyła prezes ZPB Andżelika Borys. Gratulując osiągnięcia dawno wymarzonego celu życzyła ona, aby w biurze ZPB w Mińsku zawsze brzmiał język polski, a samo pomieszczenie było wykorzystywane między innymi do nauczania w Mińsku języka polskiego i stało się oazą polskiej oświaty w stolicy Białorusi. – Oświata zawsze była, jest i będzie priorytetem w działalności Związku Polaków na Białorusi – podkreśliła w swoim przemówieniu prezes Borys.
Uroczystość otwarcia w stolicy Białorusi biura ZPB uświetnił występ znakomitych artystów – znanego mińskiego kwartetu smyczkowego „Anima” oraz pianisty Eugeniusza Karpijewicza, który zakończył koncert wykonaniem słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.
Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Andrzeja Zaniewskiego
Kresy24.pl za znadniemna.pl/AB
1 komentarz
Polak
15 listopada 2017 o 19:24Gratuluję niezależnego, zależnego od władz RP i Ambasady, lokalu!
Lokal gdzie, znów przy Ambasadzie?? ))