26 września w Belwederze odbył się zjazd Stowarzyszenia Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, organizacji powołanej w 2014 roku z inicjatywy środowiska ludzi tworzących polskie środki masowego przekazu na Kresach Wschodnich.
Organizatorami tego wydarzenia są Fundacja Wolność i Demokracja, z inicjatywy której w 2014 roku doszło do powołania stowarzyszenia, oraz Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie. Federacja skupia kilkadziesiąt redakcji z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Dzisiejsze obrady poświęcone były kwestii finansowania mediów polskich; gazet, portali, rozgłośni radiowych.
Uroczystego otwarcia, które poprzedziła msza święta w kaplicy prezydenckiej, dokonał w imieniu gospodarza Belwederu, miejsca tak bardzo przesiąkniętego duchem polskiej tradycji niepodległościowej, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski.
„Dzięki Państwa pracy możemy dowiedzieć się (bądź nie dowiedzieć się), co dzieje się w polskich społecznościach na wschodzie”, – mówił minister Kwiatkowski. – Ten zjazd to odpowiedni moment, żeby wam podziękować za wasze codzienne życie, za waszą codzienną pracę, bo przecież za tę pracę spotykają was nie tylko zaszczyty i takie miłe dni jak ten dzisiejszy, ale też spotykają was nieprzyjemności. Za to, że jesteście gotowi przekazywać informacje bardzo serdecznie chciałem wam podziękować” – powiedział.
Obecny na konferencji sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak zaznaczył, że dziennikarze polscy na wschodzie budują polską dyplomację publiczną.
„Język waszych mediów to język polskiej inteligencji w waszych krajach”.
Senator Artur Warzocha wskazywał, że ludzie zaangażowanie w tworzenie polskich pism, czy audycji radiowych „często balansują w swoich środowiskach, stojąc na cienkiej linie, ale są najlepszym źródłem informacji o krajach, w których żyją i najlepiej mogą wpływać na środowiska, w których żyją.
Prezes Fundacji Wolność i Demokracja Robert Czyżewski mówił natomiast o wyzwaniach stojących przed ludźmi mediów na Wschodzie;
„Bez Piłsudskiego, Kościuszki czy Moniuszki nie byłoby takiej Polski, jaką znamy. Świat się zmienia, trzeba stawiać czoło nowym wyzwaniom. Chcemy wiedzieć, jaką w tym procesie jest rola polskich mediów na Wschodzie” – powiedział Czyżewski. Podkreślił, że finansując media na Wschodzie, państwo polskie inwestuje w polskie elity na Wschodzie.
Dyskusję zdominował temat finansowania mediów. Przedstawiciele redakcji postulowali potrzebę zwiększenia nakładów finansowych na sprzęt, rozwój redakcji, zapewnienie środków na bieżące utrzymanie zespołu, szkolenia podnoszące poziom profesjonalny redaktorów, tak, by mogli stać się konkurencyjni na lokalnym rynku medialnym. Najbardziej palącą na dzień dzisiejszy sprawą jest jednak przyśpieszenie procesu rozpatrywania wniosków i przyznawania dotacji dla redakcji.
Wszyscy zgromadzeni z zadowoleniem przyjęli fakt, że polityka wobec Polonii i pomoc finansowa dla niej wróciła z powrotem do Senatu RP.
Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zachęcił wszystkich polskich dziennikarzy pracujących na Wschodzie, aby wstępowali w szeregi organizacji.
Uczestnicy zgromadzenia przygotowali dezyderaty, które trafią na ręce władz RP. Apel w nich zawarty dotyczy zwiększenia pomocy finansowej dla poszczególnych redakcji oraz niezwłocznego rozpatrzenia i przekazania dotacji na te cele operatorom programów wspierających media polskiej mniejszości na Wschodzie.
Kresy24.pl/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!