Podczas pierwszego dnia wizyty prezydenta Polski w Astanie podpisane zostały umowy o współpracy polsko-kazachskiej w dziedzinie ochrony środowiska oraz współpracy gospodarczej.
Dokumenty w kazachskim Pałacu Prezydenckim podpisali minister środowiska Jan Szyszko oraz wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, którzy towarzyszą prezydentowi Dudzie podczas wizyty w Kazachstanie. Kolejnych kilkanaście porozumień zostanie podpisanych w trakcie Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydentów obu krajów.
Ceremonia podpisania umów odbyła się w obecności prezydentów Polski i Kazachstanu, Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa.
Prezydent RP podziękował Nazarbajewowi za jego ubiegłoroczną wizytę w Polsce. Jak mówił, wizyta ta „w kryzysowej sytuacji naszych relacji gospodarczych, kiedy poziom wymiany gospodarczej drastycznie spadł w porównaniu z rokiem 2014, pobudziła wzajemną wymianę gospodarczą”. – Mam nadzieję, że nie tylko uda nam się osiągnąć poziom, który był w 2014 roku przed kryzysem, ale że zdołamy go przeskoczyć i że osiągniemy znacznie większe poziomy – dodał.
– Kazachstan i Polska na przestrzeni ostatnich 25 lat wiążą mocne więzi przyjaźni. Między naszymi krajami rozwijają się obecnie dynamicznie stosunki gospodarcze. Stale rośnie liczba polskich przedsiębiorstw, które działają w Kazachstanie – powiedział Nazarbajew. W zeszłym roku pojawiło się w Kazachstanie 115 firm z polskim kapitałem, a napływ inwestycji z Polski wyniósł ponad 200 mln dolarów. – Jestem przekonany, że wzrost gospodarczy na poziomie 4 proc. może pozwolić nam patrzeć z optymizmem na przyszłość – mówił Nazarbajew. – Kazachstan leży w sercu Euroazji (…), Polska jest w centrum Europy. Nasze położenie geograficzne można uznać za tożsame, zatem naszym obowiązkiem jest współpraca – powiedział Nazarbajew przypominając, że Kazachstan jest dla Europy bramą do Azji m.in. dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi, czyli korytarzowi transportowemu między Europą a Chinami.
W 2016 roku Polska zajęła 14. pozycję pod względem wartości eksportu do Kazachstanu, 7. – wśród krajów UE. W ubiegłym roku wymiana handlowa osiągnęła wartość blisko 760 mln dolarów, o blisko 33 proc. mniej niż w 2015 roku. Ale według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która odpowiada za promocję polskiej gospodarki na wystawie Expo w Astanie, eksport z Polski do Kazachstanu w pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku wyniósł 116,1 mln dolarów i wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w ostatnim roku o 14,2 mln dolarów. Obecnie w Kazachstanie działa ok. 190 polskich podmiotów gospodarczych.
Oprac. MaH, prezydent.pl
fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP
1 komentarz
Józef
7 września 2017 o 14:03A dlaczego nie na Białorusi? Czym się różni Nazarbajew od Łukaszenki?