W niedzielę w Ostrówkach na Wołyniu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni OUN-UPA z 30 sierpnia 1943 r. Uczestniczyli w nich m.in. zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mec. Anna Szeląg, naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik.
Do dziś – dzięki staraniom dr. Popka – ekshumowano tam szczątki ok. 670 osób. Zostały one pochowane na cmentarzu parafialnym w Ostrówkach. Cmentarz ten – oraz częściowo zniszczona figurka Matki Bożej, za którą niegdyś stał kościół – jest jedynym śladem po dawnej miejscowości.
„Co w tym miejscu jest takiego/że powracać serce tu woła/może ślady stóp ojca mego może przy figurze ślady jego kolan” – cytatem z wiersza poetki Pani Teresy Nietykszy, dr Leon Popek, Naczelnik Wydziału Kresowego BPiI IPN, rozpoczął uroczystości upamiętniające zbrodnię popełnioną przez OUN-UPA na mieszkańcach wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu, gdzie w dniu 30 sierpnia 1943 r. dokonano zagłady Polaków. W wyniku ekshumacji przeprowadzonych staraniem dr Popka w 1992, 2011 i 2015 r., w dołach śmierci znajdujących się na terenie byłych wsi odnaleziono szczątki należące do około 670 osób. Wszystkie odnalezione ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Ostrówkach. Cmentarz ten, oraz częściowo zniszczona figurka Matki Bożej, za którą niegdyś stał kościół, jest jedynym śladem po dawnej miejscowości, będącej wówczas liczącą ponad dwieście lat parafią.
Prace ekshumacyjne w Ostrówkach nie zostały zakończone. Na godny pochówek i upamiętnienie czekają pozostałe ofiary, spoczywające nadal w okolicznych dołach śmierci, ponad 400 osób. Uroczystości w Ostrówkach odbywają się corocznie od dwudziestu ośmiu lat i są połączone z pielgrzymką rodzin ofiar do miejsca kaźni swych krewnych.
W uroczystości wziął udział Zastępca Prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Zastępca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mec. Anna Szeląg oraz Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik. Obecna była również delegacja Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku, z Panem Konsulem Generalnym Wiesławem Mazurem na czele, oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.
Kresy24.pl/facebook.com/instytutpamiecinarodowej (HHG)
5 komentarzy
Kicia
29 sierpnia 2017 o 16:53Pozdrawiam niesamowitego dr Leona!
Japa
29 sierpnia 2017 o 22:33Wielka praca i cel święty. MUSIMY pochować godnie i upamiętnić wszystkie ofiary ludobójstwa. Czy ktoś tego chce czy nie. Żadnych ustępstw, żadnych kompromisów. Ten wysiłek musi Polska podjąć.
prawy
30 sierpnia 2017 o 07:07TAK.
janek wolski
30 sierpnia 2017 o 11:01Mam nadzieję, że Polska wróci do roszczeń za Ziemie Utracone i odzyska nasze odwieczne miejsca, gdzie rozwijaliśmy naszą państwowość a bandersynom i banderlanowi odpowiednio podziękujemy – to już kwestia bliskiego czasu
andrzej
30 sierpnia 2017 o 18:36Janek – Ty musisz pisać?