Archeolodzy pracujący na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sobiborze znaleźli wisiorek, który może mieć związek z Anną Frank, autorka pamiętników o prześladowaniach Żydów. To jeden z nielicznych przedmiotów znalezionych na tzw. „Drodze do raju”, którą prowadzono Żydów na śmierć.
Na wisiorku widnieją data i miejsce narodzin jego właścicielki – 3 lipca 1929, Frankfurt. Z drugiej – trzy gwiazdy Dawida i litera ה ( „heh”) symbolizująca świat doczesny. Naukowcy twierdzą, że należał on do Karoline Cohn, dziewczynki zesłanej w 1941 roku z Niemiec do getta w Mińsku, a potem do Sobiboru, gdzie zmarła we wrześniu 1943 roku.
I Cohn i Frank urodziły się we Frankfurcie w 1929 roku, ale czy łączy je coś ponadto?
W obozie zagłady Sobibór (Polska), hitlerowcy zamordowali 250.000 Żydów. Wisiorek, odnaleziony pod deskami piwnicy jednego z budynków, gdzie rozbierano i golono głowy więźniarkom zanim trafiły do komory gazowej. Przeleżał tam ponad 70 lat, aż do października 2016 roku.
Właśnie taką zawieszkę miała Anna Frank, autorka słynnych pamiętników o prześladowaniach Żydów. Podobnych zawieszek nigdy nigdzie nie znaleziono. Anna Frank zmarła w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen, w wieku 15 lat.Wcześniej przez ponad dwa lata ukrywała się w Amsterdamie.
Wisiorek, który znajduje się w Sobiborze, należał do Caroliny Kohn. Urodziła się 3 lipca 1929 roku. W wieku 12 lat, Caroline wywieziono do getta w Mińsku. Naukowcy nie wiedzą na pewno, czy Cohn przeżyła getto, czy nie. Wiadomo na pewno: wisiorek trafił do Sobiboru nie później niż we wrześniu 1943 roku, to wtedy zostało zlikwidowane getto w Mińsku.
Naukowcy uważają, że Carolina Kohn i Anna Frank są w jakiś sposób połączone, ale w jaki – nie wiedzą. Obie dziewczynki urodziły się we Frankfurcie, dzieli je różnica jednego miesiąca: Cohn – w lipcu 1929 roku, a Frank – w czerwcu. Naukowcy proszą, aby wszyscy, którzy posiadają jakieś informacje na temat rodziny Cohn z Frankfurtu, przekazali je im.
– Te ostatnie odkrycia w Sobiborze stanowią ważny wkład do dokumentacji Holokaustu, pomagają nam lepiej zrozumieć, co się działo w obozie – powiedział prof. Havi Dreifuss.
Obóz w Sobiborze funkcjonował w latach 1942-43. Szacuje się, że zabito w nim co najmniej 200 tysięcy osób.
Kresy24.pl/nn.by
4 komentarzy
Stanislaw
17 stycznia 2017 o 17:18„W ostatnich transportach we wrześniu 1934 roku przywieziono do Sobiboru 10 tysięcy Żydów z Mińska i Wilna” – Martin Winstone, Generalne Gubernatorstwo – Mroczne serce Europy” s. 223
JanKo
18 stycznia 2017 o 12:51w 1934 r.?
marek
18 stycznia 2017 o 05:06Ta biedna Anna Frank zaczyna wszystkim wszystkimi bokami wychodzić. Nawet udało się wam przemycić i powiązać ja z Sobiborem. Medalików takich zrobiono setki nie są one w żadnej mirze unikatowe.
bjd
18 stycznia 2017 o 09:33„Taki miała tylko Anna Frank”
Jeśli miała TYLKO A. Frank – nie mógł mieć nikt inny.
Gdzie tu logika ??