• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 26 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
SUPERNEWS

Co naprawdę powiedział Benedykt XVI o Putinie i Rosji…

14 wrz 2016

Twierdzenie, że Benedykt XVI wypowiadał się pozytywnie o prezydencie Rosji jest nieporozumieniem – przekonuje Marcin Herman w swym najnowszym artykule.

“Szok! Papież Benedykt chwali Putina” – krzyczy tytuł na portalu tabloidu “Fakt”. I dalej mamy utrzymany w równie sensacyjnym tonie tekst z fragmentami właśnie wydanych “Ostatnich rozmów” niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda z papieżem-seniorem.

Część dotycząca Rosji podana w taki sposób, że komuś, kto nie czytał książki, może rzeczywiście wydawać się, że “ojciec Benedykt” (tak zwraca się do papieża-seniora dziennikarz w książce) jest entuzjastycznie prorosyjski. Tak nawet pisze “Fakt”, że Benedykt XVI “zachwyca się” Putinem. Rozpisując się o znanych wadach patriarchy Cyryla (uległość wobec świeckiej władzy, zamiłowanie do luksusu) autor notki płynnie przechodzi do wypowiedzi Benedykta XVI o Cyrylu. Tworząc wrażenie, jak by Benedykt naprawdę entuzjastycznie popierał Cyryla i to, co się dzieje w rosyjskiej Cerkwi.

Ja wiem, że “Fakt” to tabloid, ale jeszcze nie widziałem, by w tak nierzetelny sposób zaatakował papieża, byłego lub obecnego. A już szczytem jest napisanie, że Benedykt nazwał Putina “aniołem pokoju”, tymczasem nie znalazłem takiego zdania w tekście książki.

O Putinie, patriarsze Cyrylu, relacjach Kościoła z rosyjską Cerkwią, Rosji, Benedykt wypowiada się dosłownie w paru miejscach, pytany przez dziennikarza o kontakty z różnymi innymi wspólnotami religijnymi albo politykami. W każdym przypadku odpowiedź jest dyplomatyczna i, można tak powiedzieć, miłosierna. Równie dobrze można stworzyć tekst z tytułem: “Szok! Papież Benedykt chwali Obamę!” albo “Szok! Papież Benedykt chwali komunistów, braci Castro!”. Lub też: “Szok! Papież Benedykt chwali Michelle Bachetet, była prezydent Chile, ateistkę i marksistkę!”.

Ale dobra, przeanalizujmy wypowiedź Benedykta XVI o Putinie. Nazwał spotkanie z nim “interesującym”, powiedział, że rozmawiali po niemiecku, ale, uwaga!, “nie poruszaliśmy głębszych tematów”. Tak się raczej nie rozmawia z kimś, z kim jest się blisko, prawda? Dalej jest ten fragment, który “Fakt” uznał niejako za koronny dowód entuzjazmu papieża-seniora wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.

Powiedział, że wydaje mu się, iż Putin “czuje się dotknięty koniecznością wiary”. Cóż, ale Benedykt to samo mniej więcej mówi o każdym polityku, którego spotkał. Taka kościelna i ewangeliczna kurtuazja. Nazwał też Putina “realistą”. Nawet wielu jawnych wrogów Putina tak go nazywa, choć rzeczywiście są tacy, którzy uważają go za szaleńca. Benedykt zapewnił też, że Putin dostrzega, jak mocno pogrążyła Rosję “degradacja moralności”, i że “zniszczenie chrześcijaństwa przyniosło degradację państwa”.

Cóż, problem w tym, że Putin i jego reżim oficjalnie uważa, że ZSRS był wspaniały, a nie, że przyniósł “degradację moralności” (bo skoro mowa o zniszczeniu chrześcijaństwa, to najpewniej chodzi o ZSRS). Jeżeli papież-senior twierdzi, że po cichu prezydent Rosji uważa coś innego, niż oficjalnie, to raczej podważa oficjalną linę Kremla.

Benedykt XVI nazywa też Putina “patriotą” (odbieram to również jako kurtuazję), i że chce odbudować mocarstwowość Rosji (przecież to oczywistość, że chce odbudować mocarstwowość Rosji, przynajmniej sprawiać wrażenie jej mocarstwowości). I dodał, że Putin na pewno czuje wewnętrznie, że potrzebuje Boga.

Co do patriarchy Moskwy i Wszechrusi, to Benedykt XVI wypowiada się w tej części książki, gdzie Seewald pyta o relacje i dialog ekumeniczny z innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Benedykt powiedział, że łączy go z Cyrylem “osobista sympatia”, i że wiele spraw moralnych Cerkiew moskiewska i Kościół rzymski widzą podobnie, ale “obciążenia historyczne i instytucjonalne są tak wielkie, że nie da się, niestety, żywić konkretnych nadziei” w kwestii relacji Kościoła katolickiego z rosyjskim prawosławiem. Też mi entuzjazm i pochwała!

Zwłaszcza, że już w następnym zdaniu Benedykt mówi niezwykle ciepło o relacjach między Rzymem a prawosławnym patriarchatem Konstantynopola, co patriarchatowi moskiewskiemu przecież nie w smak. “Pomiędzy Kościołami Rzymu i Konstantynopola nawiązała się prawdziwie siostrzana więź. Patriarcha Bartłomiej I to nie tylko hierarcha dysponujący dogłębnym wykształceniem i wiedzą, lecz prawdziwie Boży człowiek. Jestem szczęśliwy i wdzięczny, że łączy nas prawdziwa, serdeczna przyjaźń” – podkreślił “ojciec Benedykt”.

I tyle na temat rzekomej prorosyjskości Benedykta XVI.

Marcin Herman

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Po 75 latach Ukraińcy odbili z rąk Rosjan… krzesło. Ale kto na nim siedział!Po 75 latach Ukraińcy odbili z rąk Rosjan… krzesło. Ale kto na nim siedział! Putin do papieża: Możemy wspólnie bronić chrześcijanPutin do papieża: Możemy wspólnie bronić chrześcijan Default ThumbnailWszystkich “pojedna” patriarcha Cyryl
  • Tagi
  • Benedykt XVI
  • Cerkiew prawosławna
  • papież
  • patriarcha
  • patriarcha Cyryl
  • Putin
  • religia
  • Watykan
  • Związek Sowiecki

1 komentarz

  1. tagore
    14 września 2016 o 18:27 Odpowiedz

    Fakt jest tubą propagandową i trudno liczyć tu na rzetelność.

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja