Rozmowa „w cztery oczy” na temat budowy w Polsce natowskich obiektów tarczy antyrakietowej, kwestie integracji dwustronnej oraz data przyjazdu do Mińska rosyjskiego prezydenta Wadimira Putina- to tylko niektóre tematy poruszane podczas wizyty na Białorusi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
W notatce prasowej przygotowanej przez rosyjski MSZ z okazji wizyty Ławrowa w Mińsku, wiele uwagi poświęcono rozlicznym pamiętnym datom wspólnej historii obu krajów. W kwietniu, Moskwa i Mińsk obchodzą 20. rocznicę podpisania umowy o Stowarzyszenie Rosji i Białorusi, (2 kwietnia 1996) a w 2017 roku minie 20. rocznica zawarcia traktatu o utworzenia Związku Rosji i Białorusi.
Wśród podkreślanych w notatce prasowej MSZ statystyk znalazły się min. następujące dane – w 2016 roku miały miejsce dwa spotkania prezydentów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki i pięć spotkań premierów Rosji i Białorusi. W pierwszym kwartale 2016 roku w ujęciu procentowym wzrósł zarówno rosyjski eksport na Białoruś (o 1,6 procent) i z Białorusi do Rosji (o 4,4 procent), – cytuje dane „Rossijskaja Gazieta”.
Niemniej jednak, w ostatnich latach stosunki między państwami, zmącił spór o ceny gazu. W związku z tym media subtelnie przypominają: Mińsk nie może ciągle liczyć na wsparcie gospodarcze słabnącej Rosji, a przynajmniej nie tak olbrzymie jak przed kryzysem.
Tak więc wizyta Ławrowa mająca na celu omówienia z oficjalnym Mińskiem „wspólnego podejścia i priorytetów dla różnych kwestii międzynarodowych” ma też jednoznacznie wykazać Moskwie, że Białoruś pozostaje strategicznym sojusznikiem w polityce zagranicznej, pomimo zniesienia sankcji europejskich.
W programie rosyjskiego szefa MSZ, oprócz rozmowy z białoruskim odpowiednikiem w rozszerzonym formacie, przewidziano spotkanie Makiejem „w cztery oczy” oraz długa rozmowa z Łukaszenką, który zawsze ochoczo wykorzysta ją dla swoich gromkich, nie zawsze dyplomatycznych wystąpień, w tym często kierowanych pod adresem najwyższych władz Kremla.
Kilka dni temu publicznie zażądał „przekierowania lokalnych odbiorców rosyjskiego gazu na energię elektryczną z budowanej białoruskiej elektrowni atomowej”.
Kolejnym obszarem polityki zagranicznej, wymagającym przedyskutowania, jest budowa natowskich obiektów tarczy antyrakietowej w Polsce i Rumunii, a także innych form aktywności sojuszu wojskowego na jej wschodnich granicach. W tym temacie, Moskwa chciałby wystąpić z Mińskiem jednym frontem na arenie międzynarodowej.
Rosyjski prezydent ostrzegł kilka dni temu o gotowości „powstrzymania zagrożeń”. Tak więc sąsiadująca z terroryzowaną przez Putina Polską, Białoruś nie może jednak spać spokojnie i nie martwić się o napięcia w regionie.
Oprócz przyjęcia swego rodzaju formalnego programu działań ministerstw spraw zagranicznych Białorusi i Rosji w dziedzinie polityki zagranicznej na rok 2016 i 2017, Moskwa i Mińsk podczas wizyty Ławrowa uzgodnią pewnie wspólne kroki zarówno na arenie ONZ i OBWE, jak również wspólne stanowisko prezentowane podczas różnego rodzaju wizyt zagranicznych, które po zdjęciu sankcji zintensyfikuje strona białoruska.
«Po raz kolejny mamy okazję przedyskutować i skonkretyzować niektóre z kwestii, problemy, które być może wynikają z relacji między dwoma krajami», – powiedział prezydent Białorusi na wstępie spotkania.
Łukaszenka przypomniał, że w ostatnim czasie stosunki białorusko-rosyjskie omawiane były w Mohylewie na posiedzeniu Rady Ministrów Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, a także podczas jego spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.
«Mogliśmy w przyjaznej atmosferze omówić wszystkie sprawy. Nie mamy przed sobą tajemnic. Prowadzimy ze sobą bardzo otwarty dialog z premierem Rosji. Dlatego dość dokładnie, na ile to możliwe w formacie, omówiliśmy kilka spraw» – powiedział białoruski przywódca.
Rosyjski MSZ potwierdził zamiar Putina uczestnictwa w Regionalnym Forum Rosji i Białorusi, które odbędą się w Mińsku w czerwcu. W informacji dla mediów napisano, że spotkanie będzie się koncentrować na kwestiach społeczno-gospodarczych.
W programie wizyty Siergieja Ławrowa w Mińsku zaplanowano również spotkanie z politologami, przedstawicielami organizacji społecznych – prorządowych, nauczycielami i studentami Wydziału Stosunków Międzynarodowych.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!