Polski Senat jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o Karcie Polaka. Teraz jej posiadacze będą mogli bez problemu osiedlać się w Polsce, dostaną polskie obywatelstwo i pomoc finansową.
Posiadacze Karty Polaka, którzy zechcą pozostać w naszym kraju na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku – obywatelstwo. W tym czasie mogą liczyć na wsparcie finansowe, które pomoże im zaadaptować się w Polsce.
Otrzymają m.in. środki na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania się przez 9 miesięcy, a także dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego lub kursów zawodowych.
Pomoc finansowa będzie skierowana również dla członków rodzin posiadaczy Karty Polaka, co dodatkowo zwiększy liczbę ubiegających się o nią osób. Osoby te zostaną również zwolnione z opłat konsularnych za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków o wydanie polskiej wizy oraz z opłat za nadanie polskiego obywatelstwa.
Teraz wnioski o Kartę Polaka będzie można też składać nie tylko w polskich konsulatach, ale także w urzędach wojewódzkich w Polsce. Ta ostatnia zmiana jest szczególnie ważna dla Polaków w krajach niedemokratycznych, takich jak Białoruś, gdzie za ubieganie się o Kartę Polaka mogą grozić represje – wyjaśnił szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk (PiS).
Wszystkie te zmiany w Ustawie o Karcie Polaka wejdą w życie od 2017 roku. Polskie MSW szacuje, że w wyniku nowelizacji do Polski może przyjechać na stałe nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków za Wschodu. Nowelizację wraz z 30 zgłoszonymi poprawkami poparło 82-ch senatorów – wszyscy głosujący. Nikt nie był przeciwny.
Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zaapelował do senatorów, aby zmienić także ordynację wyborczą i ustanowić w wyborach do Senatu oddzielny „okręg polonijny”, w którym mogliby głosować wszyscy Polacy na świecie.
Przypomnijmy, że Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego. Przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia w 15 krajach byłego ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.
Uchwalona w 2007 r. z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości i podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ustawa o Karcie Polaka weszła w życie od kwietnia 2008 r. Dotychczas upoważniała jej posiadaczy do zwrotu opłat za polskie wizy, ułatwiała dostęp do polskich szkół i uczelni, pozwalała łatwiej uzyskać stypendium, podjąć pracę lub rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce.
Warunkiem uzyskania Karty Polaka było udokumentowanie polskiej narodowości przynajmniej jednego z rodziców, wykazanie się przynajmniej bierną znajomością języka polskiego i ewentualnie przedstawienie zaświadczenia z organizacji polskiej w danym kraju, potwierdzającego, że dana osoba działa na rzecz kultury i języka polskiego.
Do końca 2015 r. polskie konsulaty przyjęły 170 tys. wniosków o przyznanie Karty Polaka, dostało ją ponad 160 tys. osób. Najwięcej wniosków – prawie 80 tys. złożono na Białorusi, na Ukrainie 70 tys., na Litwie 6 tys.
Kresy24.pl
15 komentarzy
Leśnik
30 kwietnia 2016 o 19:19Najwyższy czas przywrócić godność naszym rodakom ze wschodu,kilkadziesiąt lat dyskryminacji i walki z Polskością nie przyniosło rezultatu.Polacy na wschodzie nie wyrzekli się ojczyzny to Polska zapomniała o nich szkoda że tak późno wchodzi nowelizacja ale nie jest to żadną niespodzianką bo poprzednia władza walczyła z Polskością nawet w kraju.
DZIECKO POLSKIE
30 kwietnia 2016 o 20:41Do Pana / Pani Leśnik – to wszysto co Pan napisal i co Pan czuje ,jest takze moja mysla!! nic tu dodac i nic nic ujac. Serce cieszy ze sa tacy ludzie jak Pan / Pani . Moj Boze tak mi zal tych ludzi ,tesknia za swoja Ojczyzna !! Nie stracili nigdy polskosci – sa Polakami i kochaja Polske goracym sercem .Niemcy juz w latach 80 – tych i 90 – tych , zabrali swoich slazakow z Polski. Bardzo sie ciesze !! – moze wreszcie powroca do swojej Ojczyzny ,ich dzieci ,wnuki i prawnuki !! Pozdrawiam mile .
lola
1 maja 2016 o 02:05RP czeka na jedną spójną i silną organizację na Białorusi, aby zacząć skuteczną współpracę i finansowanie struktur polskich. Niestety, politycy i urzędnicy w kraju nic nie zdziałają (ostatnie 10 lat tego dowodzą). Poprzez złe decyzje, zacietrzewienie i brak rozsądnej polityki wschodniej zabrnęli w ciemną uliczkę.
Najpierw muszą zlikwidować TV BiełSat i przeznaczyć środki finansowe na TV Polonia oraz wzmocnienie zasięgu TV1 i TV2 które wszyscy dobrze znają i oglądają.
jubus
2 maja 2016 o 09:46Bardzo dobrze napisane. Niestety, dopóki Polską rządzi proamerykańska junta, nie ważne czy to z PO, PiS czy Nowoczesnej, nie ma nadziei na poprawę. To Amerykanie chcą przecież „demokratyzować” świat, a nas, nie interesuje, żadna bzdurna demokratura (bo z takim systemem mamy faktycznie do czynienia), ale bezpośrednia współpraca.
jarema
2 maja 2016 o 09:29szkoda ze nie napisano ze wystawienie takiego dokumentu kosztuje 1000dolarow dla osoby nie majacej zadnych polskich korzeni. najpierw nalezy uszczelnic system.
jubus
2 maja 2016 o 09:48Bardzo dobrze napisane. Korupcja na Wschodzie nie omija także systemu wizowego i innych. Dlatego powinno się zmienić zasady ubiegania się o ten dokument, w ten sposób, że wydawać go będą jedynie urzędy w Polsce można by to załatwiać chociażby na granicy. Polskie konsulaty to wylęgarnie korupcji i quasi-mafijnych układów, to jest problem znany od wielu lat.
lola
2 maja 2016 o 13:01Kart ę Polaka należy znieść całkowicie i zastąpić paszportem obywatela RP. Karta Polaka jest upokorzeniem Polaka i stawianiem go na drugie miejsce.
Kazimierz S
2 maja 2016 o 10:03A ja sądzę by nie uszczelniać systemu, ale go wręcz rozluźnić – ułatwić i to znacznie warunki przyznawania Karty Polaka. Tak by zamiast 160 tys wydać 1600 tys.
Michal z Londynu
2 maja 2016 o 11:12Kochani Polacy z kresow
Witajcie z powrotem w Polsce !!
KoperNik
7 maja 2016 o 04:55Dzieki! 🙂
Darnok
2 maja 2016 o 23:38A czy zaczną przyjeżdżać również „Polacy” rodem z Siczy, co to lubią sobie spacerować z czarno-czerwonymi flagami?
lola
5 maja 2016 o 11:48ci, z Siczy już są u nas, tak zadecydował Rząd RP, pozostaje tylko nadzieja, że będą się zachowywali spokojnie
black flag
3 maja 2016 o 02:26,,,,ok,,,a co z Kresami ?,,moze lepiej zrobic referendum w granicach IIRP za przylaczeniem do Polski ,,,co sie stanie z wojewodztwami wschodnimi jak Polacy beda wyjezdzac , nie wiem czy to dobry pomysl ,,,
Leśnik
3 maja 2016 o 17:29Polak ma to do siebie że wyjedzie i wróci a oni czują że tam jest ich dom i Polska.Wyjadą złapią oddechu i wrócą do siebie silniejsi z nową energią staną do walki o Polskę.
Tyszka
4 maja 2016 o 08:27Ze łzami w oczach i bulem w sercu dziękujemy za pamięć o nas Polakach – tych prawdziwych Polakach, któri mimo represje, wysiedlenia, morderstwa, inne trudne czasy przetrwali – przetrwali z wirą i zapisem w dokumentach POLAK/POLaczKA i to udokumentowano do 3,4.5 pokolenia. Ale było trudno to utrymać, nawet w czasach dzisiejszych – udowodniać, „jestem obywatelem UA, ale z narodowości Polak” (nie wszyscy,.. komuś to było obojętnie). Czuli potrzebę trymać SWOJE –promować kulturę, tradycję, walczyć o język ojczsty. Nie myśląc że jesteś zasłużony dla Polski, bo robimy to z serca, z poczucia tożsamości. I nie oczekujemy odznaczeń…
Nowylizacja…. Dzięki wszystkim głosującym!
Ale czy skorzystają z tego osoby, przebywające w Kraju 10 i > lat z kartą stałego pobytu ( otrzymali do 2008r) i obecnie złożyli dokumenty na obywatelstwo? Czy będą mieli prawo na zapomogi osoby, któri w styczniu 2016r dostali kartę stałego pobytu na podstawie Karty Polaka? Takie momenty bardzo ciekawe – jak to ułoży się…
Będzie żal, jak z tej nowilizacji, jak w większości bywa, skorzystają tylko „najsprytniejsi”, chytrusi …
Ale nie o tym…
Najważniesze – są możliwość udowodnić że dostojny/na należać do Narodu Polskiego.