Aleksander Łukaszenka zatwierdził projekt umowy w sprawie przepływu broni służbowej i cywilnej pomiędzy państwami członkowskimi Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej – jako podstawę do negocjacji. Rosja i Białoruś zakończyły też proces formowania wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej.
Dekret № 128 z 5 kwietnia został opublikowany dziś o Narodowym portalu prawnym, informuje agencja BelaPAN.
Dyktator upoważnił rząd do negocjacji projektu umowy, w której w razie konieczności będzie można dokonać zmian i uzupełnień, nie mających charakteru zasadniczego.
Rada Ministrów otrzymała również pełnomocnictwa do podpisania umowy pod warunkiem osiągnięcia porozumienia w ramach zatwierdzonego projektu.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem podpisania.
Jak podaje RIAnovosti, Rosja i Białoruś zakończyły też proces formowania wspólnego systemu obrony przeciwlotniczej.
Ministrowie obrony Rosji i Białorusi zatwierdził wykaz struktur wraz z instrukcjami dotyczącymi organizacji dyżurów bojowych. Siły obrony powietrznej obu państw będą się teraz koncentrować na prowadzeniu wspólnych ćwiczeń bojowych.
Szefem zjednoczonego systemu obrony powietrznej obu państw został mianowany dowódca Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Białorusi, generał majora Oleg Dwigaliew.
Porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej struktury obrony powietrznej zostało podpisane i ratyfikowane przez Rosję i Białoruś w 2009 roku. System sterowania cyfrowego obrony powietrznej działa od 2012 roku. W ramach funkcjonowania systemu, Rosja przerzuciła na Białoruś cztery dywizje S-300 PS, które niedawno przeszły kapitalny remont.
Kresy24.pl
1 komentarz
olek
8 kwietnia 2016 o 09:38i bardzo dobrze