Wyznawcy prawosławia obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego. Niektórzy wierzą, że kąpiel w lodowatym przeręblu zmyje ich grzechy. W tym dniu odbywa się uroczyste poświęcenie wody. To jedno z najważniejszych świąt w prawosławnych w roku liturgicznym, kończące okres Bożego Narodzenia.
W wigilię Epifanii, odbył się obrzęd poświęcenia wody w cerkwiach i w naturalnych zbiornikach wodnych, w których przygotowano specjalne przeręble.
Do tradycji należy zanurzenie w przeręblach w kształcie krzyża, co ma pozwolić wiernym zmyć grzechy, a także przynieść im błogosławieństwo i zdrowie. Większość zanurza się w wodzie trzykrotnie – w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Kąpiele poprzedza uroczysta procesja i poświęcenie wody przez kapłana. Prawosławni wierzą, że woda poświęcona tego dnia przyniesie im zdrowie duchowe i fizyczne.
To święto, na równi z Wielkanocą, jest najstarszym świętem chrześcijańskim i spotykało się z dużym entuzjazmem, gdyż przypomina wiernym o o ich własnym chrzcie, pozwala uświadomić im głębie i znaczenie tego sakramentu.
Duchowni prawosławni przestrzegają wiernych, aby obrzędu zanurzenia nie traktowali jako formy tradycji ludowej i nie zastępowali nim sakramentu pokuty. Sam obrzęd powinien być związany z oczyszczeniem duszy i serca ludzkiego z grzechów, a nie tylko aktem swego rodzaju zdrowotnego omycia ciała.
Według danych białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w obrządkach zanurzenia w wodzie, w nocy z 18 na 19 stycznia wzięło udział około 111, 5 tys. osób.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!