9 grudnia w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbędzie się prezentacja książki białoruskiego historyka Ihara Mielnikaua „Granica koło Zasławia. 1921-1941”.
„Granica między II RP i BSRR była w swej istocie granicą między cywilizacjami. Białorusini na Wschodzie i Zachodzie żyli według innego prawa, innych zasad, tradycji i zwyczajów. Granica wpływała na życie tysięcy naszych rodaków po obu jej stronach” – stwierdza autor książki.
Publikacja poświęcona jest analizie mało znanych faktów z historii polsko-sowieckiego pogranicza w pobliżu Zasławia w okresie 1921-1939. Autor dużo uwagi poświęca historii zachodnich obwodów Białorusi, które w okresie międzywojennym znajdowały się w granicach Drugiej Rzeczypospolitej. Znaczne miejsce w książce poświęcono procesowi tworzenia sowieckich umocnień na granicy z Polską (w pobliżu Mińska), historii wydarzeń z 17 września 1939 r. oraz bohaterskiej obronie Zasławia w czerwcu 1941 roku.
– Historia dawnej granicy polsko-sowieckiej, która w ciągu dwudziestu lat dzieliła Białoruś, była niestety mało badana w białoruskiej historiografii. Chociaż ten wątek historyczny niewątpliwie zasługuje na dużą uwagę współczesnych Białorusinów. Granica między II RP i BSRR była w swej istocie granicą między cywilizacjami. Białorusini na Wschodzie i Zachodzie żyli według innego prawa, innych zasad, tradycji i zwyczajów. Granica wpływała na życie tysięcy naszych rodaków po obu jej stronach – stwierdza autor książki.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego Zasław pełnił taką samą funkcję jak obecnie Brześć. W mieście Iziasława mieściła się infrastruktura 15. oddziału granicznego NKWD BSRR. Mieszkańcy pobliskich miejscowości jak mogli korzystali z życia na „granicy cywilizacji”. Od początku ll. 1930. niedaleko miasteczka rusza budowa Mińskiego rejonu umocnionego Armii Czerwonej. Historii jednego z batalionowych rejonów mińskiego rejonu umocnionego poświęcony jest odrębny rozdział. Włączenie obecnej Zachodniej Białorusi do BSRR we wrześniu 1939 roku również miało wpływ na pogranicze zasławskie. O tym oraz o obronie historycznego miasta w czerwcu 1941 roku, w której oprócz żołnierzy Armii Czerwonej uczestniczyli również żołnierze sowieckiej straży granicznej, opowiada nowa książka Ihara Mielnikaua.
Ostatni rozdział przybliża czytelnikom mało znane wydarzenia z historii Białorusi oraz ciekawe fakty z życia ludzi, którzy złotymi literami wpisali się w historycznej kronice kraju. Książka została napisana na podstawie licznych dokumentów z archiwów Białorusi, Polski, Rosji i innych krajów, wspomnień świadków tamtych wydarzeń oraz materiałów z prywatnych zbiorów autora.
Spotkanie z autorem oraz promocja książki odbędzie się 9 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Katyńskim w warszawskiej Cytadeli (wejście od ul. Jana Jeziorańskiego, przez Bramę Nowomiejską). Spotkanie poprowadzi kierownik Muzeum Katyńskiego, p. Sławomir Frątczak. Zaproszenia, po wcześniejszej rezerwacji, do odebrania w dniu promocji u organizatorów.
Prezentacja książki odbyła się w Mińsku na Białorusi we wrześniu tego roku, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku.
Kresy24.pl/heyevent.com/msz.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!