15 października z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą ruszają dwie akcje: sprzątania nekropolii oraz zbiórki zniczy „Światełko dla Rossy”.
Prezes Komitetu Alicja Klimaszewska apeluje, aby nie zapominać o tym, że są stare cmentarze i groby, których już nikt nie odwiedza. „Do takich należy Stara Rossa, liczy już 214 lat. Tutaj nie przyjdą najbliżsi, bo ich nie ma. A więc my zróbmy to za nich. Tylko my możemy uczcić pamięć naszych przodków” – podkreśla Klimaszewska.
Przypomnijmy, że magistrat Wilna zalegalizował Cmentarz na Rossie w 1801 roku. Dziś to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, z mauzoleum, gdzie spoczywa matka i serce Józefa Piłsudskiego. Zespół cmentarny w dzielnicy Rossa w Wilnie został wprawdzie założony znacznie wcześniej – w 1769 roku, jednak to właśnie rok 1801 uznaje się za oficjalną datę jego otwarcia. Cmentarz na Rossie został poważnie zniszczony w 1952 roku. W 1967 roku został zamknięty, a w 1969 roku wpisany do rejestru zabytków. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) i mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą został założony w 1990 roku z inicjatywy i przy wsparciu śp. Jerzego Waldorffa, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Powązkami. Działalność Komitetu, to przede wszystkim opieka nad pomnikami na Rossie oraz ich renowacja. W ciągu ponad 20 lat działalności staraniem Komitetu zostało odnowionych ponad 50 pomników, wzniesiono 4 nowe. Działalność Komitetu jest społeczna, a środki na odnowienie pomników są zbierane podczas kwest przede wszystkim w Warszawie i Wilnie. Darczyńcami są też osoby prywatne i stowarzyszenia.
Kresy24.pl
1 komentarz
rafi
13 października 2015 o 16:06Popieram takie akcje !! Brawo