Budowa chińsko – białoruskiego parku przemysłowego „Wielki Kamień” w Smolewiczach pod Mińskiem dopiero się zaczyna, ale plany są imponujące – informuje radio Svaboda.
Podczas swojej oficjalnej wizyty na Białorusi w maju tego roku, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinping potwierdził, że „Wielki Kamień” będzie finansowany na zasadzie priorytetu. Oczekuje się, że w bieżącym roku zainwestowane zostanie około 100 milionów dolarów, w przyszłym kolejne 120 mln. Razem pierwszy etap budowy parku (2020) pochłonie ponad 5 mld $.
Jak podkreślają analitycy, dotąd wzajemne kontakty Białorusi i Chin przewidywały wyłącznie „kitaizację” Białorusi. Chiny niezbyt ochoczo wpuszczają na rynek krajowy nawet bliskich sojuszników, za to hiperaktywność przejawiają w kwestii ekspansji swojej technologii i siły roboczej. Na to obliczone są kredyty wiązane, którymi Pekin stymuluje Mińsk w zamian za dolę w strategicznych projektach biznesowych.
Ambitne przedsięwzięcie rozpoczęło się w 2014 roku. Teraz na pierwszych 350 ha prowadzone są prace inżynieryjne, budowana jest droga i internaty dla chińskich robotników. Karczowany jest las sosnowy pod budowę osiedli mieszkaniowych oraz strefy przemysłowej i logistycznej. Do chińskiego miasteczka o powierzchni 91,5 km kwadratowych, będzie prowadziła trzy pasmowa droga, a do portu w Kłajpedzie (Litwa) położona zostanie kolej.
W „Wielkim Kamieniu” zamieszka 100 tysięcy osób, czyli więcej niż w Lidzie lub Mołodecznie, prawie tyle samo co w Nowopołocku lub Soligorsku.
Jak informuje radio Svaboda, podpisywane są już umowy z inwestorami, ci wiedzeni optymizmem, wykładają grube miliony dolarów.
28 września zaprezentowano makietę „chińskiego miasta”. Na razie znane są szczegóły dotyczące siedmiu przyszłych rezydentów parku inwestycyjnego, którzy już podpisali umowy inwestycyjne. Czternaście kolejnych protokołów wpłynęło do administracji. Pół miliarda dolarów w centrum logistyczne zainwestuje China Merchants Group.
– Obiekt o powierzchni około kilometra kwadratowego pojawi się w pobliżu międzynarodowego lotniska „Mińsk”, będzie służył jako pomost między Azją i Unią Europejską – powiedział Svabodzie przedstawiciel administracji.
Wśród rezydentów „chińskiego miasteczka”, będą takie giganty branży IT jak Huawei i ZTE, konstruktorzy maszyn Zoomlion i YTO Group. Powstaną tam przedsiębiorstwa produkujące chemikalia, z branży biotechnologicznej, farmaceutyki, elektroniki, inżynierii mechanicznej, a nawet spożywczej
Przez pierwsze 10 lat, rezydenci będą zwolnieni z podatków od osób prawnych, kolejne 10 lat będą płacić tylko połowę. Inwestorami w park i jego mieszkańcami mogą zostać nie tylko Chińczycy ale również białoruskie przedsiębiorstwa, ale również firmy z dowolnego kraju.
Kresy24.pl/svaboda.org
3 komentarzy
Sis
29 września 2015 o 21:36Ale zaraz… Granica polsko-chińska miała być na Uralu, nie na Bugu. Nie tak się umawialiśmy…
miki
30 września 2015 o 13:47Tak swoją drogą czy to nie znamienne że Chińczycy w Rosji nie inwestują ,a jesli już to bardzo małe kwoty. Tak jakby już mieli plany inwazji…….. bo po coż ładować miliardy USD w tereny które będzie trzeba potem niszczyć, zdobywać…… Mam wrażenie że Ruskie o tym wiedzą ale co mają zrobić ?-pod pretekstem obrony przed NATO szykują się do tej wojny.
el putlero
1 października 2015 o 09:36No to granica Chińsko – Ruska szybciej niż myśleliśmy 🙂