Konsulat Generalny RP w Grodnie zwrócił się do władz oświatowych miasta o wyjaśnienia, w związku z odwołaniem od nowego roku szkolnego w wielu szkołach Grodna zajęć języka polskiego.
– W związku z informacją, która dotarła do Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Grodnie, o trudnościach z utworzeniem fakultatywnych grup nauki języka polskiego w Grodnie, zwracamy się z prośbą o dostarczenie informacji, w jakich szkołach Grodna są prowadzone takie zajęcia i jaka liczba uczniów uczy się na nich języka polskiego – napisał Chodkiewicz w liście do szefa wydziału oświaty władz grodzieńskich Siarhieja Łamieki.
Konsul powiedział, że pod koniec sierpnia pojawiły się informacje od nauczycieli uczących w szkołach w dzielnicy oktiabrskiej Grodna, że fakultety w ich szkołach nie będą organizowane i że nie ma na nie zapotrzebowania.
– Nie mieliśmy informacji od rodziców, czy rzeczywiście nie składali tych podań, czy nie było czynionych jakichś nacisków ze strony władz oświatowych albo innych, ale nauczyciele twierdzili, że podstawową przyczyną braku fakultetów jest niechęć administracji rejonowej – oznajmił Chodkiewicz.
Konsul Chodkiewicz w rozmowie z PAP powiedział, że w poniedziałek spotkał się z naczelnik wydziału oświaty rejonu oktiabrskiego Grodna Heleną Adamowicz i zapewniła go ona, że podstawową przyczyną kłopotów z liczbą fakultetów języka polskiego, które rozpoczęły się we wrześniu w szkołach w jej rejonie, jest to, że przed wakacjami rodzice nie złożyli podań o organizację zajęć z języka polskiego.
– Z drugiej strony zapewniała mnie, że tych zajęć jest w jej rejonie i w całym mieście bardzo dużo, i w samym rejonie oktiabrskim 2 tys. dzieci uczy się języka polskiego – oświadczył konsul.
Według niego trudno powiedzieć, jak dużej liczby fakultetów może dotyczyć ten problem. Po otrzymaniu odpowiedzi od władz oświatowych Grodna konsulat chce porównać dane z wykazem z poprzedniego roku. – Wtedy będziemy mogli zapytać, dlaczego w niektórych szkołach nie zostały rzeczywiście uruchomione te zajęcia – powiedział konsul.
O odwołaniu zajęć z języka polskiego w szkołach rejonu oktiabrskiego w Grodnie informowaliśmy 2 września za portalem charter97.org. Zaniepokojony brakiem zajęć czytelnik napisał do redakcji: „W szkołach dzielnicy oktiabrskiej w Grodnie zabronili nauczania języka polskiego, pomimo próśb rodziców i ich dzieci! Uczniowie nie mogą kontynuować nauki, a nauczyciele pozostali bez pracy”. Korespondent portalu charter97.org sprawdził te informacje u wicedyrektorów ds. edukacyjnych w gimnazjach №1, №3 i №4, w dzielnicy oktiabrskiej w Grodnie.
IAR/PAP/Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!