W rosyjskiej republice Chakasja uzależniony od gier komputerowych Rosjanin poderżnął sobie gardło piłą elektryczną. Zmasakrowane ciało 25-letniego mężczyzny znaleziono w sobotę, 15 sierpnia w łaźni.
Według wstępnych ustaleń, mieszkał z matką, nigdzie nie pracował, nie utrzymywał z nikim kontaktów i stale grał w gry komputerowe. Przyczyny samobójstwa ma ustalić wszczęte przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej dochodzenie.
UWAŻAJ!!! Jeśli czytasz ten materiał, a lubisz sobie pograć, pamiętaj: uzależnienie od gier komputerowych to poważna choroba. Ma destrukcyjny wpływ na twoje prawidłowe funkcjonowanie.
Osobami, najczęściej uzależnionymi od gier komputerowych są te, które mają wysokie poczucie wartości, są bardzo ekspresyjne, agresywne, nadpobudliwe, nie liczą się z innymi, czują potrzebę kontroli i wygrywania z innymi, nie liczą się z uczuciami osób trzecich a ponadto są przekonane o swojej doskonałości lub, na przeciwnym biegunie – osoby lękliwe, zagubione, nie mające znajomych oraz przyjaciół, o niskim poczuciu własnej wartości, odrzucone i nieakceptowane.
Są dwa rodzaje uzależnień od gier komputerowych: wtórne (gdy gra komputerowa stanowi ucieczkę od codzienności) oraz pierwotne (gdy gracz koncentruje się na posiadanym sprzęcie oraz grach). Osoba uzależniona zaczyna żyć światem wirtualnym, odcina się od rzeczywistości, potrafi spędzać przed komputerem godziny, dni a nawet tygodnie (traci poczucie czasu), zapomina o codziennych obowiązkach, higienie osobistej, spożywaniu pokarmów oraz odpoczynku. Zaczyna mieć problemy w każdej dziedzinie życia, które cały czas się pogłębiają. Sytuacja, w której nie może zagrać w grę powoduje u niej lęk, niepokój, agresję i wybuchowość.
Kluczową kwestią pozostaje pogarszający się stan zdrowia i aktywności osoby uzależnionej od gier komputerowych. Pojawiają się problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa, problemy z pobieraniem pokarmu, wypróżnianiem, sztywność karku oraz drętwienie stóp i dłoni. Mogą pojawić się problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, rozkojarzenie, osłabienie oraz niemożność odnalezienia się w społeczeństwie. Wszystkie te objawy, ulegają nasileniu i pogłębieniu jeśli nie zostaną podjęte właściwe kroki, tj. konsultacja z lekarzem.
Kluczowe jest uświadomienie sobie, że potrzebujemy pomocy i jesteśmy uzależnieni. W większości przypadków jest to etap najtrudniejszy, bo nie dopuszczamy do siebie takiej myśli. Konieczne jest wsparcie rodziny oraz znajomych. Następny etap to wizyta u lekarza psychiatry oraz podjęcie odpowiedniej psychoterapii. Oczywiście konieczne jest zaprzestanie gry na komputerze i pozbycie się gier. W niektórych przypadkach, oprócz psychoterapii grupowej lub indywidualnej, konieczne jest włączenie środków farmakologicznych.
Kresy24.pl/gazetavv.com, poradnikzdrowie.pl
2 komentarzy
Adran Zawadzki
18 sierpnia 2015 o 02:03Żadne gry, ani filmy typu „masakra piłą mechaniczną” nie dorównają masakrom urządzanym Polakom i innym narodom przez kacapskiego zwyrodnialca, Stalina.
Obecnie robi, co może, żeby mu dorównać Fiutin Fiutinowicz Putler.
obserwator
18 sierpnia 2015 o 13:38Na miejscu wypadku nie byłem, ale jeśli stała tam kamerka, to obstawiam, że chciał nakręcić filmik z „golenia piłą mechaniczną”, aby potem wrzucić go na FB lub VK.
Poprzeczka szokowania postawiona jest w Rosji naprawdę wysoko (ostatnio przecież czytaliśmy o popularnych selfie na torach z nadjeżdżającym pociągiem).