Uchwała Senatu została przyjęta jednogłośnie w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, wybitnego polityka i dowódcy, głównego architekta odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej-Wojska Polskiego.
„W historii Senatu III Rzeczpospolitej nigdy nie stało się tak, aby pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego przez Izbę wyższą została uczczona. To jest pierwsza uchwała odnosząca się do życia Piłsudskiego” – powiedział podczas debaty sprawozdawca Komisji Obrony Narodowej senator Wojciech Skurkiewicz.
Senator Czesław Ryszka zaproponował, aby za pięć lat, na stulecie bitwy warszawskiej (1920 r.) wybudować w Warszawie łuk triumfalny i wypromować dla tej zwycięskiej bitwy nazwę „Victoria polska”. Jak uzasadniał, „to zwycięstwo zasługuje na takie określenie, tak jak zasługuje na to bohaterski obrońca ojczyzny z 1920 roku, spoczywający w Grobie Nieznanego Żołnierza, na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie”.
Piłsudski był człowiekiem z krwi i kości, a jego postać uosabiała idee niepodległości i suwerenności. W czasach PRL-u władza komunistyczna najbardziej nienawidziła i tępiła pamięć o marszałku Piłsudskim. Ale ta pamięć została przechowana poprzez nasze rodziny, poprzez przekaz rodzinny, ponieważ przekaz publiczny, jeżeli był w tych czasach komunizmu, to był to przekaz tylko negatywny – podkreślił w debacie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
„Dnia 12 maja 1935 roku zmarł Józef Klemens Piłsudski, główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej – Wojska Polskiego, wybitny polityk i dowódca, dzięki któremu Polska obroniła się przed komunizmem w sierpniu 1920 roku” – głosi uchwała.
Senatorzy przypomnieli w uchwale słowa, jakimi żegnał marszałka ówczesny prezydent Ignacy Mościcki: „Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zmieniać. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek”.
Podkreślono, że niezłomność Piłsudskiego w walce o niepodległość ojczyzny i umiłowanie Polski, stanowią wzór patriotycznych postaw i poświęcenia życia w służbie Rzeczypospolitej. „Chylimy czoła przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wielkim patriotą i mężem stanu, legendarnym komendantem I Brygady Legionów, Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego” – napisano w uchwale Senatu RP.
Kresy24.pl/zw.lt/PAP
2 komentarzy
chriss
6 maja 2015 o 13:54Ale hipokryzja wy zdrajcy nie macie prawa się z nim obnosić. Ludzie to jest udawanie patriotów, dlaczego udajecie patriotów, a jesteście zdrajcami Polski.
Jan53
6 maja 2015 o 14:30I co nam zostało z tej „wolności,wyrabanych granic oraz mocy i szacunku”?