Nowy Rok w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez Cerkiew Prawosławną i Kościoły Katolickie obrządku Wschodniego, wypada w kalendarzu gregoriańskim (stosowanym przez Kościoły Zachodnie) 14 stycznia.
Kalendarz Juliański
Kalendarz juliański został opracowany przez egipskiego astronoma Sosygenesa (Sosigenesa) z Aleksandrii na polecenie Juliusza Cezara (stąd nazwa kalendarza). W 45 roku p.n.e. kalendarz słoneczny zastąpił, obowiązujący dotychczas w Rzymie, rzymski kalendarz księżycowy.
Kalendarz juliański dzielił rok na 365 dni dodając, raz na cztery lata, jeden rok przestępny (366 dni). Przy zmianie kalendarza z księżycowego na słoneczny dodano dwa miesiące Ianuarius i Februarius (styczeń i luty). Początkowo były one dodane na końcu roku – rok rzymski zaczynał się w marcu. Z czasem jednak „przewędrowały” na początek, wraz ze zwyczajem rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia.
Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. W XVI wieku naszej ery rozpoczęło się zastępowanie kalendarza juliańskiego kalendarzem gregoriańskim, którego nazwa pochodzi od imienia Papieża Grzegorza XIII. Reforma kalendarza trwała w Europie do początków XX w. (np. Serbia, Bułgaria, Turcja – Rosja zreformowała to dopiero w 1918 roku. Cerkiew Prawosławna i Kościoły Katolickie obrządku wschodniego stosują kalendarz juliański po dziś dzień.
Stary Nowy Rok
Ponieważ Rosjanie i obywatele byłych Republik Radzieckich, a także wyznawcy Prawosławia i członkowie Katolickich Kościołów Wschodnich posługują się na co dzień kalendarzem gregoriańskim, a ich Kościoły kalendarzem juliańskim, mają oni okazję świętować Nowy Rok dwa razy w roku. Pierwsza okazja przypada oczywiście 1 stycznia według kalendarza gregoriańskiego (19 grudnia w kalendarzu juliańskim), druga 1 stycznia według kalendarza juliańskiego (14 stycznia w kalendarzu gregoriańskim).
Ten drugi, juliański Nowy Rok zwany jest „Starym Nowym Rokiem”. Ostatni dzień „starego” roku znany jest na Ukrainie jako święto Małanki, czyli dzień św. Melanii. Powitanie Nowego Roku poprzedza uroczysta kolacja – Małankowa Wieczerza, która symbolicznie kończy okres śpiewania wychwalających narodziny Chrystusa kolęd i rozpoczyna czas „szczedriwek”.
Są to pieśni z elementami biblijnymi, w których brzmią życzenia pomyślności i urodzaju w Nowym Roku adresowane są każdemu z członków rodziny. Aczkolwiek nowy Słowiański Rok,według niektórych badaczy Słowiańszczyzny Starożytnej, rozpoczął się 19 września 2014 roku miary chrześcijańskiej- -zachodniej, o godzinie 19.00. Jest to według nich rok 7524 według miary Ariów, czyli miary Słowian.
A propos – w wieku XVII znany irlandzki biskup i uczony James Ussher policzył nawet, kiedy dokładnie został stworzony świat – w noc poprzedzającą niedzielę 23 października 4004 r. przed narodzinami Chrystusa.
OPA
Dziennik Kijowski/ Nr 1 (488) styczeń 2015