W tym roku mija 70 lat od momentu, gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców, zwanych wówczas repatriantami. Rok 2015 będzie w Gdańsku Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do miasta z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni na styczniowej sesji Rady Miasta.
Z inicjatywą ogłoszenia roku 2015 rokiem pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych Kresów Wschodnich, wystąpił Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
W tym roku mija 70 lat od momentu, gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców, zwanych wówczas repatriantami. Po II wojnie światowej w Gdańsku i Sopocie osiedliło się około 40 tys. Kresowiaków. Wnieśli oni znaczący wkład w odbudowę i późniejszy rozwój miasta. Szacuje się, że obecnie około 30% mieszkańców Gdańska wywodzi swoje rodowody z Wileńszczyzny.
Tzw. repatriacja objęła tereny włączone do ZSRR, a jej zasady regulowały umowy zawarte pomiędzy Polską a poszczególnymi republikami. Wyjazd ludności narodowości polskiej z Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (LSRR) odbywał się na mocy umowy podpisanej przez przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych Mečislovasa Gedvilasa z przewodniczącym Komitetu Wyzwolenia Narodowego Polski Edwardem Osóbką-Morawskim. Podpisana 22 września 1944 roku w Lublinie umowa dawała możliwość ewakuacji Polaków z Litwy i Litwinów z Polski. Na mocy umowy z LSRR do Polski wyjechało przeszło 197 tysięcy Polaków, natomiast z Polski do Litwy wróciło zaledwie 14 osób.
Kresy24.pl za: Wilnoteka.lt
2 komentarzy
józef III
1 lutego 2015 o 16:26Kresy zabrał ZSRS a skorzystały na tym niesowieckie : U – L – B
Maur
1 lutego 2015 o 18:13Była jeszcze II fala tzw. repatriacji. W 1955-1959.