• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 21 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Co nowego przygotowało państwo dla swoich obywateli na 2015 rok?

31 gru 2014

Nowe kary, zasiłek macierzyński i 25 lat więzienia za przestępstwa narkotykowe – to tylko niektóre nowości, które zaczną obowiązywać od jutra na Białorusi.

1. Z powodu wzrostu tak zwanej kwoty bazowej od 1 stycznia drożej będzie kosztować choćby rozwód.

Kwota bazowa, czyli wskaźnik ekonomiczny, który określa abstrakcyjną wartość siły nabywczej pieniądza, ustalany przez rząd. Kwota bazowa wzrośnie o 30 tys. rubli – do 180 tys. W związku z tym, wszystko, co z nią związane będzie kosztowało więcej, np. opłata za zawarcie związku małżeńskiego lub rozwodu będzie kosztować 450 tys. rubli, zmiana paszportu lub rejestracja działalności gospodarczej podrożeje do 90 tys., a kara grzywny za przekroczenie prędkości może osiągnąć poziom 2,7 miliona rbl. Budżet państwa z pewnością zarobi więcej na karach grzywny, które z taką łatwością nakładają usłużni władzy sędziowie na opozycjonistów skazywanych za tzw. drobne chuligaństwa

2. Zmienią się zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od dnia 16 stycznia właściciele samochodów osobowych zobowiązani będą do stosowania opon zimowych (od 1 grudnia do 1 marca). Kara za naruszenie tego przepisu wyniesie 90. tys. Obowiązkowe staną się też foteliki do przewożenia dzieci. Zmieni się też minimalny dozwolony poziom przejrzystości przedniej szyby samochodów – z 75 do 70 procent.

3. Nowe przepisy dotyczące Internetu

Od stycznia, wszystkie portale internetowe i blogi będą traktowane jak środki masowego przekazu i będą objęte ustawą „o mediach”. Właściciel witryny internetowej będzie miał min. obowiązek monitorowania komentarzy, zamieszczanych pod informacją. Niezastosowanie się do tych wymagań będzie podstawą do wydania ostrzeżenia przez Ministerstwo Informacji. Dwa kolejne ostrzeżenia oznaczają blokadę witryny.

4. Kapitał rodzinny

Na trzecie i kolejne dziecko urodzone od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2019 roku, państwo białoruskie przeznaczy 10 tys. dolarów. Pieniądze nie trafią oczywiście do rąk rodziców lub opiekunów, bo troskliwa władza zainwestuje je otwierając nowemu obywatelowi oprocentowany rachunek bankowy.

Prezydent: „Będą oni mogli skorzystać z nagromadzonego kapitału za 18 lat. Według naszych obliczeń będzie to 14 tys. dolarów, a może nawet 15 tysięcy….

O przyznanie tzw, kapitału rodzinnego można wystąpić w ciągu 6 miesięcy od urodzenia lub przysposobienia dziecka. Kapitał może być wykorzystany w celu poprawy  warunków mieszkaniowych, dostępu do edukacji, ale tylko wtedy, gdy dziecko ukończy 18 lat. Środki mogą być wykorzystane wcześniej w przypadku choroby któregokolwiek z członków rodziny.

5. Działania antynarkotykowe

Od 1 stycznia, za handel narkotykami można pójść do więzienia nawet na 25 lat, a za ich spożywanie – zapłacić grzywnę i trafić na listę osób skierowanych na przymusowe leczenie.

Wzrastają kary za handel narkotykami na terenie placówek oświatowych – z 13 do 15 lat (za zabójstwo kodeks karny przewiduje 6-15 lat); za sprzedaż narkotyków nieletniemu – z 8 do 15 lat. Za handel w ramach zorganizowanej grupy przestępczej grozi od 15 do 25 lat więzienia, w przypadku śmierci po spożyciu narkotyków – 25 lat. Wiek, od którego będzie obowiązywała odpowiedzialność karna za handel narkotykami zostanie obniżony z 16 do 14 roku życia. Ponadto Aleksander Łukaszenka osobiście zapowiedział, że dla skazanych za narkobiznes przygotowane będą „szczególnie ciężkie warunki odbywania kary”. Jak się wyraził prezydent, rysując wizję pobytu w takiej placówce: „będą żałowali że żyją”.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w bieżącym roku zanotowano 361 przestępstw związanych z narkotykami z udziałem nieletnich.

Ponadto wprowadza się odpowiedzialność administracyjną za pojawiające się w miejscu publicznym w stanie spowodowanym spożyciem substancji psychotropowych – grzywna w wysokości od 5 do 10 jednostek bazowych i wprowadzenie do specjalnego rejestru. Kolejne naruszenie w ciągu roku skutkuje nawet ograniczeniem wolności na okres do dwóch lat.

Kresy24.pl/euroradio.fm

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Default ThumbnailŁukaszenka traci krocie na blokowania internetu. Ile? Default Thumbnail“Ustawa Sawczenko” dała im wolność. Wyszli i znów zabijają! Miłosierdzie czy zbrodnicza głupota Kijowa? (FOTO) Default ThumbnailBiałoruskie Wielkie Księstwo Litewskie (2)
  • Tagi
  • biznes
  • budżet
  • finanse
  • grzywna
  • handel
  • kodeks karny
  • Łukaszenka
  • paszport
  • przestępczość
  • rozwód
  • zabójstwo

1 komentarz

  1. Stefuś
    31 grudnia 2014 o 16:24 Odpowiedz

    O to jak prosto można teraz będzie od aktywnego opozycjonisty pozbywać – pakiet z proszkiem do samochodu czy do kieszeni, zatym, świadkowie, patrzycie uważnie, fokus-pokus! I naprzód, szyć rękawice lat tak na 15.

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja