„Powstrzymajcie wojnę!” – taki stanowczy apel aż trzykrotnie zabrzmiał z ust Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymsko-katolickiego Kościoła Ukrainy, metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego na uroczystościach odpustowych Matki Bożej Szkapleżnej w berdyczowskim sanktuarium.
„Z tego sanktuarium wznosimy głos błagalny do wszystkich, którzy wpływają na teraźniejszość i przyszłość. Ukraina chce żyć w pokoju! Ogarniamy modlitwą braci i siostry, którzy stali się ofiarami konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy”.
Słowa metropolity znalazły odzew w aplauzie wszystkich pielgrzymów (około dwudziestu tysięcy ludzi) zebranych na placu przed klasztorem. Plac ten już nosi imię wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II.
Właśnie hasło „Stop wojnie!” stało się dewizą przewodnią tegorocznej pielgrzymki do Berdyczowskiej Madonny.
W czasie sobotniej powitalnej mszy św., zwracając się do pątników, zastępca generała zakonu karmelitów bosych o. Albert Wach podkreślił: „Podziwiam przykład waszego braterstwa i solidarności, zapomnienia własnych interesów, a szukania dobra wspólnego, poświęcenia jeden dla drugiego i autentycznego heroizmu, wzruszającego nawet najbardziej zatwardziałe serca. Wielkie to dzieło miłości, którego wspaniałym wyrazem jest słynny już na cały świat wasz Majdan, musi być kontynuowane i przynieść owoc następnym pokoleniom. Aby tak się stało potrzebne jest stałe doskonalenie w miłości. Prośmy o to Maryję Niepokalaną, która okrywa nas swoim szkaplerzem świętym. Niech chroni nasze spojrzenia przed spojrzeniami pysznymi, nadętymi, tymi, które nie potrafią uszanować tajemnicy drugiego człowieka. Niech po matczynemu, kiedy tylko potrzeba, przypomina nam o niewystarczalności naszej miłości i przede wszystkim niech nas nauczy swojego niepokalanego spojrzenia na Jezusa i na drugiego człowieka”.
Jeszcze jednym bardzo ważnym celem pielgrzymki było podziękowanie za kanonizację świętego papieża Jana Pawła II. Wdzięczność swoich serc pielgrzymi złożyli na ręce specjalnego gościa – delegata papieża Franciszka, jednego z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, sprawującego przez wiele lat u boku papieża funkcję Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych, obecnie przewodniczącego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, arcybiskupa Piero Marini.
Na znak hołdu świętemu Janowi Pawłowi II w górnym kościele została poświęcona tablica pamiątkowa z relikwiami papieża. Aktu poświęcenia dokonał arcybiskup Piero Marini.
Na twarzach pątników widać radość i wdzięczność. Niektóre pielgrzymki pokonały setki kilometrów, aby dojść do Berdyczowskiego Sanktuarium. Goście przybyli nie tylko z różnych miejscowości Ukrainy, ale też z Białorusi, Mołdawii, Brazylii, Rosji, Włoch, Polski.
Najmniejszy pielgrzym ma zaledwie 3 miesiące – jest parafianinem kościoła św. Zofii w Żytomierzu. Najstarszy, w wieku sędziwym, ma 84 lata, przyszedł z Bogusława.
Najdłuższa pielgrzymka – charkowska, rowerowa – pokonała odległość sześciuset sześćdziesięciu kilometrów. Nie sposób nie wspomnieć o dwudziestej trzeciej podolskiej pielgrzymce z Chmielnickiego oraz o dwudziestej drugiej z Szepetówki i Połonnego. Pełna lista zawiera piętnaście pielgrzymek całej Ukrainy.
W centralnej uroczystej niedzielnej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Piero Mariniego wzięło udział około stu osób konsekrowanych, dziesięciu biskupów z ordynariuszem kijowsko-żytomierskiej diecezji arcybiskupem Piotrem Malczukiem na czele.
W czasie homilii abp Piero Marini powiedział o roli Maryi z Góry Karmel, jako patronki chrześcijan, matki Jezusa Chrystusa i kochającej matki zbawienia ludzkości.
Zakon karmelitów bosych podczas uroczystości reprezentowali: o. Albert Wach – zastępca generała zakonu Karmelitów Bosych, z Rzymu, o. Tadeusz Florek – prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, o. Piotr Hewelt – delegat prowincjała na Ukrainie, proboszcz parafii o. Rafał Myszkowski oraz ulubieniec berdyczowskich katolików, obecnie proboszcz kijowskiej parafii Podwyższenia św. Krzyża, o.Benedykt Krok.
Korpus dyplomatyczny i władzę Polski reprezentowali: generalny konsul RP w Winnicy Krzysztof Świderek, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jan Dziedziczak, attache obrony przy ambasadzie RP w Kijowie płk. Krzysztof Lis.
Na zakończenie mszy świętej odczytano Akt Oddania Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
Podczas konferencji prasowej arcybiskup Piero Marini podzielił się wspomnieniami z pięknego okresu życia i pracy obok wielkiego papieża Jana Pawła II, wyraził zachwyt pracowitością papieża, jako duszpasterza wspólnoty katolików całego świata, zdolnością do głębokiej modlitwy, tolerancyjnego postrzegania każdego człowieka. Odpowiadając na pytanie odnośnie perspektyw oddania wiernym całego berdyczowskiego kompleksu klasztornego, abp Piero Marini wyraził nadzieję, że państwo ukraińskie z czasem odda sprawiedliwość, przywróciwszy cały zespół klasztorny w Berdyczowie prawowitym gospodarzom – karmelitom bosym i wiernym, co będzie gwarancją całkowitego odrodzenia tej świątyni. Starannie odrestaurowany i powstały z ruiny dzięki staraniom karmelitów bosych górny kościół klasztoru jest dowodem, że właśnie karmelici potrafią dać nowe życie tej świątyni.
Jerzy Sokalski, „Polskie radio Berdyczów”, tekst ukazał się w nr 14-15 (210-211) „Kuriera Galicyjskiego” z 19-28 sierpnia 2014
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!