Poszukuję rodu Ustrzyckich herbu Przestrzał. Część zamieszkiwała w Żurawicy koło Przemyśla.
Aby odpowiedzieć na to ogłoszenie dodaj komentarz poniżej. Odpowiedź pojawi się pod ogłoszeniem po zatwierdzeniu przez redakcję.
04 lip 2014 Wyszukiwarka Kresowa 7 comments
Poszukuję rodu Ustrzyckich herbu Przestrzał. Część zamieszkiwała w Żurawicy koło Przemyśla.
Aby odpowiedzieć na to ogłoszenie dodaj komentarz poniżej. Odpowiedź pojawi się pod ogłoszeniem po zatwierdzeniu przez redakcję.
Brak powiązanych wiadomości
Drogi Użytkowniku,
w związku z obowiązywaniem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszej strony. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu") oświadczasz, że zapoznałeś się z treścią Polityki Prywatności i zgadzasz się na wskazane w wymienionym dokumencie działania.
7 komentarzy
Balowski Julian
12 sierpnia 2014 o 13:21W 1497 r. król Jan Olbracht oddał okolice Ustrzyk Dolnych w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu, za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. W 1509 r. Iwonia Unihowski herbu Przestrzał, protoplasta rodu Ustrzyckich, lokował wieś Ustrzyki, wtedy nazwaną Ustryk. Wioska leżała u zbiegu dwóch bezimiennych strumieni, a mieszkańcy nazywali ją po staropolsku US, czyli ujście, RZYK czyli rzeki – stąd nazwa wsi Ustrzyki, albo ujście rzeki. Od nazwy wsi ród Unihowskiego przyjął później miano Ustrzyckich. Emerykowi Ustrzyckiemu ok. 1505 r. nadano wójtostwo i ziemie Ustrzyk Dolnych, obejmujące miejscowości Jasień, Równia, Zamłynie, Strwiążyk i część Ustjanowej. W 1667 r. Maciej Stanisław Ustrzycki – sędzia sanocki, poseł na Sejm w roku 1670, komisarz (wyznaczony do monety srebrnej, ułożenia w swoich dobrach w roku 1676) – wystawił kościół farny w Jasieniu, co aprobowała Konstytucja w 1667 r.
Szymon
29 października 2019 o 21:32Cześć Ustrzyckich od herbu przestrzał znajdują się w Krakowie.
Grazyna
27 września 2020 o 19:34Moj dziadek nazywal sie Pawel Ustrzycki. Przed wojna zyl i pracowal we Lwowie. Nie wiem dokladnie kedy przybyl w okolice Rzeszowa ale okolo 1930 r. ozenil sie z Maria Pluta. Mial z nia trojke dzieci :
corke Eugenie ur. w 1932r. ,syna Juliana ur. w 1934r. i syna Edwarda ur. w 1936. Eugenia po mezu Wardzala miala jedna corke Grazyne, Julian z zona Emilia mieli dwoch synow: Janusza Ustrzyckiego dr historii , mieszkajacego w Rzeszowie i Miroskawa dr historii UJ mieszkajacego w Krakowie. Edward ozenil sie ze Stanislawa Kmieczyk. Mial corke i syna. Corka Grazyna Urtrzycka Wojcik , mgr pedagogiki wczesnoszkolnej , Ma jednego syna Lukasza. Mieszkaja w Tarnobrzegu. Syn Zdzislaw Ustrzycki , psychoterapeuta, mieszkajacy w Kotlinie Klodzkiej ( miejscowosc Szczytna). Zdzislaw ozenil sie z Magdalena Wisniewska i ma dwoje dzieci. Michal Ustrzycki, studiuje we Wroclawiu, a Ania uczeszcza do LO w Klodzku.
J
30 września 2021 o 21:49Ustrzyccy z herbu przestrzał przybyli do Krakowa w latach 50 ubiegłego wieku.
Joanna
7 listopada 2021 o 21:15Moja babcia Janina z domu Ustrzycka mieszkała w Żurawicy.
alicja
2 listopada 2021 o 09:05to moja rodzina herb mam w mojej piwnicy
Anna
28 marca 2024 o 21:36Mój dziadek przedwojenny lekarz i sołecznik warszawski w jednym z wykazów lekarzy widniał jako Kazimierz Ostrzycki vel Ustrzycki. Za młodu przegapiłam utrwalenie opowieści ojca o rodzinie. Herb ten widziałam wowczas w dokumentach rodzinnych a nawt dokument nim pieczętowany. Niestety nie pamiętam kiedy nastąpiła w tym rodzie oboczność nazwisk. Może ktoś z Was wie?