Grób serca marszałka Piłsudskiego ponownie może stać się obiektem burzliwych dyskusji – napisał w wtorek portal Lietuvos žinios, informując o planach ustawienia tablicy informacyjnej przy mauzoleum marszałka na wileńskiej Rossie. Z inicjatywą ustanowienia takiej tablicy w językach litewskim, polskim i angielskim do samorządu Wilna wystąpiła litewska Komisja ds. Tradycji Lituanistycznej i Zachowania Dziedzictwa.
Wstępnie samorząd zaaprobował inicjatywę, obecnie rozpatrzy ją odpowiednia komisja, a ostateczną decyzję podejmie Rada miasta.
Jak wskazuje samorząd wileński, na cmentarzu na Rossie na płycie marszałka teraz napis jest tylko w języku polskim, a ustawiona tablica dostarczyłaby więcej informacji na temat osoby Piłsudskiego.
Treść i wygląd tablicy nie są jeszcze uzgodnione. Sekretarz Komisji ds. Tradycji Lituanistycznej i Zachowania Dziedzictwa, wykładowca wydziału komunikacji na Uniwersytecie Wileńskim Andrius Vaišnys proponuje, by umieścić m.in. na niej cytat z książki Piłsudskiego wydanej w Warszawie w 1933 roku, które w tłumaczeniu z języka litewskiego brzmi następująco: ,,Drogie, kochane Wilno, uczyniono z ciebie stolicę – trzeba to otwarcie powiedzieć – nie polską ręką, ale wielkim staraniem litewskiego narodu, gdy ten zmagał się w srogiej i wielkiej walce z całym otaczającym go światem, nie wyłączając Polski. Niezwykłą wolą pogańskich litewskich bohaterów, którzy wówczas budowali wielkie państwo od morza, do morza, od słynnych ścian Moskwy po same mętne brzegi Wisły – wolą wielkich rycerzy Kiejstuta i Olgierda, wielkich poprzez swoje poruszające przymierze, również wielkich w swoich sporach historycznych Witolda i Jagiełły – wznieśli te ściany, położyli te fundamenty naszego miasta, swojej stolicy”.
,,Takie słowa mogła napisać tylko osoba bardzo kochająca swoją Ojczyznę, albo człowiek, który chciał wyrazić skruchę” – napisano w uzasadnieniu Komisji.
Józef Piłsudski, wojska którego w 1922 roku zajęły Wilno, jest na Litwie spostrzegany bardzo kontrowersyjnie. Mauzoleum serca marszałka i grób jego matki na wileńskim cmentarzu na Rossie był nie jednokrotnie atakowany przez wandali. Portal lzinios.lt sugeruje, że ustawienie tablicy z proponowanym cytatem wywoła falę prowokacji zarówno ze strony litewskich jak i polskich nacjonalistów.
Andrius Vaišnys nie wyklucza prowokacji, podkreśla jednak, że ustawiona tablica będzie pełniła funkcje informacyjną, ale też edukacyjną, co pozwoli wyeliminować możliwe incydenty.
Kresy24.pl za Radio znad Willi
2 komentarzy
Litwin
2 kwietnia 2014 o 12:38Cytat wyrwany z kontekstu całego życia Piłsudskiego wprowadza w błąd, i to haniebnie. Nie wolno się na to zgodzić!
Grzegorz Micuła
14 października 2014 o 21:34Wojska Piłsudskiego zajęły Wilno nie w 1922 roku, tylko w kwietniu 1919 r. a drugi raz w październiku roku 1920 (tzw. bunt gen. Lucjana Żeligowskiego).
W roku 1922 decyzją Sejmu L.Ś. nastąpiło przyłączenie Litwy Środkowej do Polski.