Parlament Mołdawii uchwalił 13 marca zakaz organizowania lokalnych referendów w sprawach będących w kompetencji parlamentu lub rządu, dotyczących całego państwa, polityki wewnętrznej i zagranicznej.
Projekt zmiany prawa wyborczego został przygotowany po tym, jak na początku lutego odbyło się w Gagauzji referendum, w wyniku którego przegłosowano wyjście Gagauzji z Mołdawii, gdyby ta utraciła status suwerennego państwa.
Zadowolenia z takiego wyniku referendum nie kryła Moskwa. „Mołdawscy zwolennicy europejskiej integracji wpadli w szał – powiedział rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin, który za wszelką cenę starał się powstrzymać Kiszyniów od podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Władze Mołdawii uznały referendum za nielegalne, i zapowiedziały wprowadzenie stosownych zmian ustawowych, by uniknąć podobnych inicjatyw w innych regionach kraju. Uchwalony zakaz referendów lokalnych jest tej zapowiedzi efektem.
***
Republika Gagauska została proklamowana w 1990. Po upadku ZSRS Gagauzi znaleźli się w granicach nowego państwa – Republika Mołdawii. W 1994 roku Parlament Republiki Mołdawii przyjął Ustawę o Specjalnym Prawnym Statusie Gagauzji. W 1995 odbyło się referendum, mające na celu wytyczenie granic administracyjnych Gagauzji oraz ustanowienie stolicy Autonomii.
W Autonomii Gagauskiej, podobnie jak w Naddniestrzu, panują nastroje separatystyczne. Ludność przejawia silne tendencje prorosyjskie, a liczące się ugrupowanie społeczne nazywa się „Jedna Gagauzja” (wydaje gazetę o tej samej nazwie), co jest nawiązaniem do putinowskiej „Jednej Rosji”.
W2008 roku parlament gagauski przegłosował uznanie niepodległości Abchazji i Osetii Południowej i wystosował apel do prezydenta oraz parlamentu Mołdawii o uznanie niepodległość należących do Gruzji terytoriów.
Po parafowaniu przez Mołdawię w listopadzie 2013 roku umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską parlament Gagauzji uchwalił przeprowadzenie referendum sprawdzającego, czy ludność chce integracji z Unią Europejską czy tworzoną przez Rosję unią celną. Władze Mołdawii uznały decyzję za wykraczającą poza kompetencje parlamentu Gagauzji i podjęły działania na rzecz zablokowania tej inicjatywy.
Kresy24.pl
2 komentarzy
józef III
17 marca 2014 o 20:55zatem : wszystkie mniejszości : za pysk, wara od marzeń o samoistanowieniu (nie dotyczy : Szkocji i Katalonii)
tofifi
17 września 2014 o 19:03Wolno Szkotom, wolno mieszkancom Gaugazji i Naddniestrza.