Potomkowie zesłańców, setek tysięcy Polaków wywiezionych na wschód, dzieci tych, którzy oparli się sowietyzacji i nadal walczą o utrzymanie tożsamości narodowej. Możemy im pomóc!
Po agresji na Polskę 17 IX 1939 r., sowieckie władze, chcąc wymusić uległość, zapobiec próbom oporu i uzyskać bezwzględne posłuszeństwo społeczeństwa polskiego, zastosowały bezwzględny terror. Jego narzędziem były m.in. przeprowadzone w latach 1940–1941 cztery masowe deportacje obywateli polskich w głąb ZSRS.
Dziś, 10 lutego, przypada 74. rocznica pierwszej z nich. Kolejne przeprowadzono w kwietniu i czerwcu 1940 r. Ostatnią rozpoczęto w przededniu wojny niemiecko-sowieckiej pod koniec maja 1941 r.
Deportacja przeprowadzona przez NKWD 10 lutego 1940 r. odbyła się w straszliwych warunkach, które dla wielu były wyrokiem śmierci. W czasie jej realizacji temperatura dochodziła nawet do minus 40 st. C. Na spakowanie się wywożonym dawano od kilkudziesięciu do kilkunastu minut. Bywało i tak, że nie pozwalano zabrać ze sobą niczego.
Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, z głodu i wyczerpania.
W sumie według danych NKWD w czterech deportacjach zesłano około 330-340 tys. osób.
Ich celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, miały one rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą.
Jest miejsce, o które możemy wspólnie zadbać
Kolegium św. Stanisława Kostki to wyjątkowa szkoła, która kształci młodzież polskiego pochodzenia Europy i Azji: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Gruzji, Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Armenii, Mołdawii i Polski. Prowadzi ją Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców.
Uczniami liceum są potomkowie zesłańców, setek tysięcy Polaków wywiezionych na wschód, dzieci tych, którzy oparli się sowietyzacji i nadal walczą o utrzymanie tożsamości narodowej. Ty też możesz im pomóc.
O akcji wspierania Liceum przeczytasz tu: Akcja Witajcie w domu oraz tu: Fundacja Dla Polonii.
Patronat nad akcją objęła Rada, w skład której wchodzą przedstawiciele świata biznesu, polityki, Kościoła, nauki i kultury. W pomoc włączyły się osoby z różnych środowisk, w tym m.in. prof. Krzysztof Rybiński – dr hab. nauk ekonomicznych, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, , rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula; Jakub Płażyński – pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu „Powrót do Ojczyzny”; Paweł Kowal – doktor politologii, historyk, publicysta, poseł na Sejm V i VI kadencji, były wiceminister spraw zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego; Adam Kwiatkowski – poseł na Sejm VII kadencji, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego; Łukasz Warzecha – dziennikarz, członek rady redakcyjnej Międzynarodowego Przeglądu Politycznego; Artur Górski – poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, przewodniczący Rady Fundacji im. Św. Kazimierza Królewicza; prof. Krzysztof Pawłowski – doktor nauk fizycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, doktor honoris causa National – Louis University Chicago; Tomasz Łysiak – dziennikarz radiowy, pisarz i aktor; Jarosław Szczepankiewicz – były ambasador polski w Etiopii w latach 2008-2012.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!