Wspominając 22 rocznicę rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, ponad połowa mieszkańców siedmiu z jedenastu krajów wchodzących w jego skład uważa, że upadek „sojuza” przyczynił się do pogorszenia sytuacji w ich krajach.
Z badań przeprowadzonych przez amerykańską pracownię badań opinii społecznej – Instytut Gallupa wynika, że ponad połowa mieszkańców byłego ZSRR z rozrzewnieniem wspomina okres sprzed jego rozpadu. Według 51 procent respondentów, upadek ZSRR zdecydowanie pogorszył poziom życia mieszkańców i przyniósł więcej szkód niż korzyści ich krojom. Tylko 24 procent respondentów jest zdania przeciwnego. Uważają oni, że kres Związku Radzieckiego pozytywnie wpłynął na rozwój ich krajów.
Badanie nie zostało przeprowadzone w Uzbekistanie, na Litwie, w Estonii i na Łotwie, które również były częścią ZSRR.
8 grudnia 1991 roku na spotkaniu w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej, Borys Jelcyn, Stanisław Szuszkiewicz i Leonid Krawczuk podpisali tzw „Układ Białowieski”, na mocy którego Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jako podmiot prawa międzynarodowego i byt geopolityczny przestał istnieć, a na jego miejsce została powołana Wspólnota Niepodległych Państw. Po dwóch tygodniach do układy przystąpiły republiki azjatyckie ZSRR oraz Armenia, Azerbejdżan i Mołdawia. W 1993 roku do wspólnoty dołączyła Gruzja.
Kresy24.pl/svaboda.org/onliner.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!