Sfora wilków sparaliżowała życie mieszkańców wiosek w rejonie Brahińskim na Homelszczyźnie. Ofiarami wygłodniałych drapieżników, które zapuszczają się tam na łowy ze strefy czarnobylskiej padło dziesiątki zwierząt domowych.
Jak informuje telewizja CTV, najbardziej ucierpiała granicząca ze strefą czarnobylską wieś Krasnoje, w której wilki zagryzły ponad 60sztuk bydła. Dzikie zwierzęta panoszą się po wsiach a ludzie boją się wyjść z domu.
Strach ludzi jest tym większy, że w przeszłości w rejonie Brahińskim zdarzały się przypadki, gdy wilki atakowały ludzi. Potwierdza to w rozmowie z dziennikarzem lekarz weterynarii Anastasia Abaszyna i dodaje, że kilka dni temu we wsi Krasnoje, znalazła się jedna odważna kobieta, która z widłami targnęła na głodną wilczycę, ratując w ten sposób swojego psa.
Wyjaśniając agresywne zachowanie wilków, lekarz weterynarii powiedziała, że nie ma w tym nic dziwnego – „Wilki zawsze szukając pożywienia napadały na wsie, tylko akurat tym razem wilczyca zagryzła tak dużo bydła i psów. Obecnie zwierzęta przeżywają tzw. głodny sezon: spadł śnieg, dlatego głodne wilki zmuszone były poszerzyć strfę łowną.
W tej chwili, w zagrożonej atakiem wilków okolicy wprowadzone zostały dyżury, w których uczestniczą milicja, myśliwi i miejscowa ludność. Jak powiedziała Abaszyna, ujęcie wilka będzie bardzo trudne bo to mądre i ostrożne zwierzęta. Ale jeśli wpadnie w ręce człowieka, w pierwszej kolejności zostanie przebadane pod kątem wścieklizny. Teraz miejsca w których zauważono ślady obecności wilka zostały zabezpieczone specjalnym środkiem przeciw wściekliźnie.
Populacja wilka w 2012 roku wynosiła na Białorusi 1530 osobników, czyli trzy razy przekroczyła optymalną liczbę (500 osobników). Ponad 10 lat temu było ich prawie 3000, wtedy też podjęto środki mające na celu optymalizację ich liczebności.
Białoruska część trzydziestokilometrowej zamkniętej strefy czarnobylskiej leży na terytorium trzech najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy rejonów obwodu Homelskiego; Brahińskiego, Narowlańskiego i Chojnickiego. W 1988 roku został tam utworzony Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno – Ekologiczny zajmujacy powierzchnię 215 tyś ha. Na jego terytorium znajduje się 96 opuszczonych miejscowości, w których do awarii w Czarnobylu mieszkało 22 tysięce osób.
Kresy24.pl/ctv.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!