Kontakty między papiestwem a Rosją od wieków wiążą się z próbami przywrócenia jedności między Kościołami katolickim i prawosławnym. Te wysiłki nie przyniosły dotychczas pożądanych rezultatów.
Po raz pierwszy udzielił audiencji w Watykanie rosyjskiemu carowi Grzegorz XVI. Papież upominał się wtedy o los katolików na terenie Cesarstwa i o możliwości mianowania nowych biskupów dla Kościoła w Rosji.
Car obiecywał, że zrobi wszystko, co będzie mógł, aby ułatwić sytuację katolików w Rosji, ale w sumie niewiele uczynił. Jedynym w praktyce skutkiem obu spotkań papieża z władcą Rosji był konkordat, zawarty po długich i trudnych rozmowach 3 sierpnia 1847 r., który jednak strona rosyjska jednostronnie wypowiedziała 4 grudnia 1866 r., po stanowczych wystąpieniach Piusa IX w obronie Kościoła na ziemiach polskich i rosyjskich.
Z okazji zapowiedzianej na poniedziałek, 25 listopada, wizyty Władimira Putina w Watykanie Katolicka Agencja Informacyjna przedstawia zarys trudnych stosunków między Rosją i Związkiem Sowieckim a papiestwem i Stolicą Apostolską.
Kresy24.pl/KAI
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!