W centrum kultury Dobre Miejsce na warszawskich Bielanach dziś o 14.00 odbędzie się wernisaż wystawy „1918 jak Feniks z popiołu”. 11 listopada o 18.00 prawdziwy rarytas – „Pan Taduesz” z 1928 roku.
Wystawa, na którą zaprasza 10 listopada Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce wraz z kolekcjonerem Jackiem Piętką, składa się z kilkudziesięciu unikatowych gazet, plakatów, dokumentów, zdjęć w tym zagranicznych związanych z międzywojenną historią Polski, jak również z I wojny światowej. Zobaczymy też oryginalne umundurowanie z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Artefakty użytku codziennego związane z I i II wojną światową.
Jacek Piętka, z którego zborów pochodzą eksponaty, jest prawnukiem Ludwika Rakoczego, uczestnika wielkiej wojny i wojny Bolszewickiej 1920, podoficera Błękitnej armii gen. Hallera, który został zesłany na Sybir i tam rozstrzelany. Jest członkiem koła rodzin sybirackich oraz członkiem klubu historycznego IPN imienia Grota Roweckiego.
DOBRE MIEJSCE, ul.Dewajtis 3, Warszawa. Wystawa będzie czynna do 29 grudnia (niedziela) 2013. Wstęp wolny.
„Pan Tadeusz” z 1928 roku to drugie wydarzenie związane ze Świętem Niepodległości w katolickim centrum kultury Dobre Miejsce. Film rozpoczyna serię filmów Kina Niemego.
Muzyka skomponowana specjalnie do tego filmu przez kompozytora, performera Marcina Pukaluka na żywo będzie grana przez samego kompozytora na scenie pod ekranem kinowym.
W tym roku mija 85 lat (dokładnie 9 listopada) od premiery tego filmu w Warszawie. To była jak dotąd największa i najdroższa polska produkcja filmowa w historii kinematografii.
Uroczysta warszawska premiera odbyła się 9 listopada 1928 roku z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wielu dyplomatów. Zapoczątkowała obchody dziesięciolecia niepodległości Polski.
Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty o łącznej długości 42 minut, a w 2006 roku, we Wrocławiu – kolejne, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut trzygodzinnego obrazu.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!