Litewski Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic na terenie rejonu solecznickiego są niezgodne z prawem i nakazał ich usunięcie. To sytuacja „czasowa” – uważa Waldemar Tomaszewski.
Na mocy wczorajszego (1 października) orzeczenia, które jest ostateczne i nie podlega zaskarżeniu, Samorząd Rejonu Solecznickiego został zobowiązany do usunięcia tablic z dwujęzycznymi nazwami ulic w Koleśnikach, Dowgidańcach, Purwianach, Montwiliszkach, Ejszyszkach, Dziewieniszkach, Jaszunach, we wsi Żagarynie, na dworcu kolejowym w Jaszunach, w Turgielach, Małych Solecznikach, Podborzu, Cieciańcach, Białej Wace oraz Rudnikach.
W przypadku nieusunięcia tablic odpowiedzialni pracownicy samorządu będą karani mandatami za niewykonywanie orzeczenia.
Przedstawiciele Samorządu Rejonu Solecznickiego argumentowali, że tablice zostały wykonane ze środków własnych mieszkańców, którzy odmówili usunięcia ich z prywatnych posesji oraz że brak jest trybu postępowania samorządu w takiej sytuacji.
AWPL zgłosiła w Sejmie projekt rezolucji zgodnie z którym do chwili przyjęcia nowej ustawy o mniejszościach narodowych powinno być przywrócone działanie założeń ustawy z 1991 roku, zezwalającej na dwujęzyczne napisy, pod której rządami zostały zamieszczone legalnie.
„Taką decyzję Sejm powinien podjąć niezwłocznie, w przeciwnym wypadku dojdzie kompromitacji naszego państwa, w którym toczy się walka z prawami mniejszości narodowych do używania języka ojczystego w miejscach ich zwartego zamieszkiwania” – cytuje portal L23.lt przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, eurodeputowanego AWPL Waldemara Tomaszewskiego.
„Ubolewam z powodu zaistniałej sytuacji, aczkolwiek to nieporozumienie jest tylko czasowe, bowiem walka o polskie napisy trwa i w każdym wypadku będzie wygrana, ponieważ jesteśmy członkami UE i ratyfikowaliśmy odpowiednie konwencje międzynarodowe regulujące tę problematykę i promujące takie rozwiązania” – dodał Tomaszewski.
Zgodnie z Europejską Kartą Samorządową, którą Litwa podpisała i ratyfikowała, mniejszości narodowe mają prawo do napisów informacyjnych w swoich językach tam, gdzie tworzą zwartą społeczność.
Kresy24.pl/L24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!