Pod wodą znalazło się już 121 miejscowości zamieszkanych przez 32,5 tys. ludzi. Żywioł zniszczył drogi o łącznej długości 530 km. Uszkodził 66 mostów. Takiego potopu nie było tam od 120 lat.
Zalane są Kraj Chabarowski, Kraj Nadmorski, obwód amurski i Żydowski Obwód Autonomiczny, w których wprowadzono stan wyjątkowy. Zagrożone powodzią są wielotysięczne miasta: Komsomolsk, Nikołajewsk, Chabarowsk. A to jeszcze nie koniec. Poziom wody w Amurze już wzrósł o 640 cm. Między 20-25 sierpnia może to być nawet 700 cm.
Padające od końca lipca ulewne deszcze gwałtownie podniosły poziom wody w Amurze i jego dopływach. Pod wodą znalazły się setki miejscowości. Uszkodzone są linie komunikacyjne, drogi, mosty, linie energetyczne. Straty są ogromne. Sytuację pogarszają ciągłe opady. Stan wyjątkowy wprowadzono m.in. w obwodzie amurskim, Jakucji, Kraju Chabarowskim, Kraju Nadmorskim i Żydowskim.
Punkt kulminacyjny powodzi jeszcze nie nastąpił. Dalszego wzrostu poziomu wody w Amurze należy się spodziewać w dniach 20–25 sierpnia. Już teraz ewakuowano z zagrożonych terenów tysiące ludzi, ale sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Ewakuowanych może być nawet 240 tysięcy osób.
Już na początku sierpnia rosyjskie władze sygnalizowały, że konieczna może okazać się decyzja o awaryjnym zrzucie wody ze zbiornika Ziejskiej Elektrowni Wodnej i że sztab kryzysowy, kierowany przez ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimira Puczkowa, opracowuje plan ewakuacji 30 miejscowości, które w wypadku zrzutu wody też mogą zostać zalane.
Obawy dotyczą nie tylko dramatu, jaki rozgrywa się obecnie. Dochodzi do tego zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Pod znakiem zapytania staje los tysięcy ewakuowanych rodzin po powodzi, ponieważ lato na Dalekim Wschodzie jest bardzo krótkie i niebawem zacznie się tam zima.
Nie wiadomo też jak powódź wpłynie na będącą w trakcie budowy potężną hydroelektrownię nad dopływem Amuru – Bureją.
Największe powodzie spowodowane wystąpieniem z brzegów Amuru miały miejsce w latach 1897, 1928 i 1956. Jednak poziom taki, jak obecnie rzeka osiągnęła tylko raz, w 1897 roku.
Kresy24.pl/losyziemi.pl, arcana.pl, regnum.ru, Głos Rosji
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!