Były kołchoźnik Łukaszenka szuka nowych sojuszników, aby zmniejszyć swoją zależność od Rosji. W lesie pod Mińskiem powstanie chińskie miasteczko, które będzie w stanie przyjąć 155 tyś. osób.
Aleksander Łukaszenka przeznaczył pod inwestycję teren w pobliżu lotniska międzynarodowego, o powierzchni większej o 40% od Manhattanu. Koszt inwestycji szacuje się na 5 mld dolarów – pisze portal charter97.org powołując się na Bloomberg.
Prezydent, który od dwóch dekad rządzi tą byłą sowiecka republiką, zwrócił się do Chin o pomoc w ożywieniu rodzimej gospodarki. Nowe centrum przemysłowe pozwoli tym samym chińskim eksporterom zadomowić się blisko krajów Unii Europejskiej oraz otrzymać łatwy dostęp do Rosji i Kazachstanu, które tworzą z Białorusią unię celną. Przyciągną do pracy wykwalifikowaną siłę roboczą, której będą w stanie zapłacić 560 dolarów miesięcznie – połowę średniego wynagrodzenia w Polsce.
„To wyjątkowy projekt. Nikt nie jest w stanie stworzyć takiego parku przemysłowego z potężną infrastrukturą w innym miejscu w Europie” – powiedział ambasador Chin na Białoruś Gong Jianwei.
„Nowoczesne miasto na kontynencie Eurazji” – jak nazywana jest nowa inwestycja w oficjalnych dokumentach handlowych, powstanie obok magistrali łączącej Moskwę i Berlin przez Białoruś i Polskę. Centrum miasta i lotniska zostaną połączone szybką linią kolejową, której zasilanie zapewni pierwsza na Białorusi elektrownia atomowa. . Finansowanie budowy siłowni ( wartość 10 mld $) wzięła na siebie Rosja. Obiekt ma zostać wybudowany do roku 2018. Pierwsza faza budowy parku ma zostać zakończony w 2020 r., drugi etap wymagać będzie dodatkowych 10 lat.
Były kołchoźnik Łukaszenka szuka sojuszników i stara się zmniejszyć swoją zależność od Rosji od czasu, gdy USA i UE zaostrzyły sankcje wobec niego i innych urzędników białoruskich, za represje i uwięzienie przeciwników politycznych po wyborach w 2010 r.
Jego izolacja pogłębiła się jeszcze bardziej po śmierci jego nielicznych sojuszników – libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego w 2011 i przywódcy Wenezueli, Hugo Chaveza w marcu tego roku.
Ulgi podatkowe
Chińskie firmy będą miały prawo do ulg podatkowych w przyszłym parku. Przywódcy z pekinu od dawna dążą do zbudowania bazy produkcyjnej dla swoich eksporterów do UE. W 2010 roku rozpoczęto rozmowy na ten temat z Bułgarią. Projekt zakładał powstanie analogicznego parku jak na Białorusi, choć jego rozmiary miały być mniejsze. Po zmianach władzy w obu krajach, inwestycja nie nabrała tempa – powiedział Walerij Andriejew – szef kampanii nadzorującej powstanie parku.
W kwietniu ubiegłego roku, ówczesny premier Chin Wen Jiabao spotkał się w Warszawie z przedstawicielami kilku krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Rezultatem tych spotkań są uzgodnienia dotyczące 12 etapów działań, zmierzających do poprawy stosunków z Chinami. Jednym z nich, jest stworzenie chińskiej strefy ekonomicznej w każdym z tych krajów – uważa Walerij Andriejew.
Kresy24.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!