Już wielokrotnie wyłapywała ich milicja. Przyjeżdżają tu z Rosji i innych państw. Szukają mocnych wrażeń. Nielegalnie zwiedzają Czarnobyl, zafascynowani grą komputerową „Stalker”.
26 kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji reaktora nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu i skażenia radioaktywnego ogromnych obszarów Europy. Co rok tragiczne wydarzenia sprzed 27 lat upamiętniane są na Ukrainie i na Białorusi.
Również w tym roku już w nocy w mieście Sławutycz mieszkańcy pod pomnikiem „Likwidatorów” składali kwiaty i zapalali świece. Miasto powstało w 1986 roku już po katastrofie w Czarnobylu. Zamieszkali w nim pracownicy elektrowni i ewakuowani z Czarnobyla i Prypeci. Pomnik powstał by uczcić pamięć Okło miliona tych, którzy narażając swoje zdrowie likwidowali skutki katastrofy na miejscu zdarzenia.
Skutkiem katastrofy było m.in. wytyczenie liczącej 2,5 tys. km kwadratowych zamkniętej strefy buforowej, z której wysiedlono wszystkich jej mieszkańców. Ewakuowano liczącą 50 tys. mieszkańców ludność miasta Prypeć.
Strefa wokół Czarnobyla zamknięta jest do dziś, choć w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnie przebywających tam ludzi. Organizowane są także wycieczki turystyczne.
W Prypeci i w innych miejscowościach pod Czarnobylem mieszka dziś ponad 2 tys. nielegalnych migrantów. Nie zamierzają zwracać się do władz po pomoc, bo nie chcą być przymusowo wysiedleni do innych miejsc – mówi minister polityki socjalnej Natalia Korolewska.
Na czarnobylskiej tragedii żeruje biznes. Powstała seria gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R. stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World. Pierwsza gra serii –Cień Czarnobyla z 2007 roku przez kilka miesięcy sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy.
Feralny reaktor wciąż groźny?
13 lutego tego roku zawaliła się część dachu i ścian w bloku reaktora numer cztery elektrowni atomowej w Czarnobylu – tego samego, w którym 27 lat temu doszło do wybuchu. Zniszczeniu uległa części ścian i fragment dachu o powierzchni około 600 metrów kwadratowych nad maszynownią. Do zawalenia dachu doszło już po tym, jak w 2012 roku rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który ma przykryć stare, betonowe zabezpieczenie zniszczone przez wybuch czwartego reaktora. Konstrukcję buduje francuski koncern Novarka. Ma być gotowa w 2015 roku.
Wybuch w czarnobylskiej elektrowni był największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. Szacuje się, że eksplozja w Czarnobylu spowodowała skażenie obszaru od 125 tys. do 146 km kwadratowych na pograniczu Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!