Komitet Noblowski przyjął kandydaturę białoruskiego opozycjonisty Aleksandra Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Wniosek w tej sprawie został wysłany do Komitetu pod koniec stycznia. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści. Ideę wsparli też parlamentarzyści Rady Europy.
Oficjalna wiadomość o przyjęciu kandydatury Bialackiego dotarła do wnioskodawców kilka dni temu. Komitet Noblowski poinformował, że zarejestrował w tym roku 231 kandydatów. 12 października Komitet ogłosi kto będzie laureatem. W październiku zeszłego roku na Białorusi powołano międzynarodowy komitet działający na rzecz przyznania Nobla Bialackiemu.
Aleś Bialacki, szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, został skazany przez reżim Łukaszenki na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Sam Bialacki nie przyznał się w sądzie do winy, argumentując, że pieniądze nie były jego dochodem, a przekazywane były przez zagraniczne fundacje na działalność w sferze obrony praw człowieka. Do skazania Bialackiego przyczyniła się polska prokuratura, która udostępniła białoruskiemu reżimowi dane na temat kont.
Białoruski opozycjonista jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka z siedzibą w Paryżu, honorowym obywatelem Genui. Był już nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, w 2007 r. znalazł się na tzw. krótkiej liście.
Do Pokojowej Nagrody Nobla nominować mogą m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, a także byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Pokojowa Nagroda Nobla jest wręczana w Oslo 10 grudnia każdego roku, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!