Niedawno prezydent USA Donald Trump, w duchu najlepszych tradycji autokratycznych dyktatorów, ogłosił wznowienie budowy pancerników – okrętów uznanych za przestarzałe podczas II wojny światowej i dawno wycofanych ze służby na całym świecie. Co więcej, postanowił nazwać nową serię okrętów na swoją cześć: Trump. Według analityków wojskowych i ekspertów ds. uzbrojenia decyzja ta jest strategicznym błędem, który będzie działał na korzyść wrogów USA.
„Ogłoszenie projektu pancernika klasy „Trump” wywołało w zachodnich publikacjach branżowych pewien szok i brak zrozumienia przyczyn tej wysoce kontrowersyjnej decyzji. Ponieważ rzeczywiste wyzwania stojące obecnie przed Marynarką Wojenną USA podyktowały zasadniczo odwrotne decyzje” – czytamy w artykule ukraińskiego portalu analityki wojskowej „Defense Express”.
Eksperci zauważają, że pancerniki to astronomicznie drogie jednostki o wątpliwej skuteczności bojowej. Szacuje się, że budowa jednego pancernika kosztowałaby dziś od 10 do 15 mld dolarów, w porównaniu z 12,8 mld dolarów w przypadku najnowszego lotniskowca atomowego klasy „Gerald R. Ford”.
Pod względem skuteczności bojowej, pancerniki klasy „Trump” mają być wyposażone w 128 wyrzutni rakiet manewrujących i przeciwlotniczych. To tylko o sześć więcej niż krążownik rakietowy klasy „Ticonderoga” i o 32 więcej niż niszczyciel rakietowy klasy „Arleigh Burke”.
Eksperci zauważają, że koszt budowy jednego pancernika mógłby wynieść co najmniej cztery do pięciu niszczycieli klasy Arleigh Burke. Ich łączna salwa, licząca 384-480 rakiet, byłaby od trzech do 3,75 razy większa niż w przypadku pancernika. Analitycy są również niezwykle sceptyczni co do pomysłu zamontowania na pancerniku 12 silosów do wystrzeliwania hipersonicznych rakiet IRCPS (morskiej wersji „Dark Eagle”) ze względu na ich niską siłę rażenia.
Inną unikatową bronią, którą ma posiadać pancernik klasy „Trump”, jest działo elektromagnetyczne. Jednak ze względu na teoretyczny zasięg bojowy wynoszący 150-200 km, nie nadaje się ono do użycia w realnej walce z równie potężnym przeciwnikiem.
Według ekspertów, cały pomysł stworzenia niewielkiej liczby bardzo drogich, potężnych okrętów wydaje się w dzisiejszych czasach wątpliwy. Po pierwsze, ich scenariusze użycia są bardzo ograniczone. Po drugie, w prawdziwej wojnie takie pancerniki, wraz z lotniskowcami, stałyby się celem numer jeden wroga i „wszystko by na nie leciało” – pisze „Defense Express”.
„Decyzja o budowie pancerników dla Marynarki Wojennej USA wygląda na absolutną porażkę. I oczywiście nie może to nie ucieszyć Chin. Rosja również będzie zadowolona z tej decyzji o przeznaczeniu zasobów na wrażliwe, niskoseryjne, cenne okręty. Moskwa zawsze polegała na swojej flocie okrętów podwodnych, aby przeciwstawić się Marynarce Wojennej USA, która miała używać broni jądrowej do atakowania dużych formacji, takich jak grupy uderzeniowe lotniskowców, których częścią będą pancerniki klasy „Trump”” – piszą eksperci.
Przypomnijmy, po powrocie do władzy w USA Donald Trump ogłosił utworzenie „złotej kopuły” nad Ameryką – kompleksowego systemu obrony przeciwrakietowej, który rzekomo chroniłby kraj przed rakietami międzykontynentalnymi. Sam Trump przedstawił to jako symbol absolutnego bezpieczeństwa i przewagi technologicznej USA. Krytycy wskazują jednak, że taka koncepcja jest nierealna z militarno-technicznego punktu widzenia, ponieważ kosztowałaby setki miliardów, a nawet biliony dolarów, ale nie byłaby w stanie zagwarantować pełnej ochrony przed nowoczesnymi rakietami. Co więcej, Donald Trump zaproponował radykalną transformację Strefy Gazy i przekształcenie jej w „Riwierę Bliskiego Wschodu” po wojnie i masowych przesiedleniach znacznej części ludności palestyńskiej poza enklawę. Pomysł ten spotkał się z powszechną krytyką. Krytycy zauważają, że przymusowe przesiedlenia milionów Palestyńczyków naruszają prawo międzynarodowe, są politycznie i humanitarnie nierealne, grożą destabilizacją regionu i skutecznie ignorują prawo Palestyńczyków do samostanowienia.
Opr. TB, defence-ua.com











Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!