Unia Europejska pilnie poszukuje sposobów na pokrycie deficytu budżetowego Ukrainy, który wyniesie w przyszłym roku ok. 19 mld dolarów, biorąc pod uwagę malejące wsparcie ze strony USA i malejące perspektywy zawieszenia broni. Poinformował o tym dziennik „Financial Times”.
Rozpatrywane są różne opcje wsparcia, w tym zapewnienie wsparcia wojskowego Ukrainie w formie dotacji pozabudżetowych, przyznanie Kijowowi pożyczek z istniejącego programu wsparcia G7 w wysokości 50 mld dolarów, a także wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich.
„Coraz większe obawy budzi przyszły rok, a wiele zainteresowanych stron, które liczyły na porozumienie o zawieszeniu broni w tym roku, musi przeliczyć swoje koszty, ponieważ zdają sobie sprawę, że utrzyma się dziura w finansowaniu, bez względu na to, jak bardzo będą starały się ją załatać” — powiedział wysoki rangą urzędnik europejski zaangażowany w negocjacje.
UE omawia również ukraińską propozycję uwzględnienia kosztów wsparcia Ukrainy w unijnych celach wydatków na obronę.
„Zamiast dublować możliwości, europejscy sojusznicy mogliby współfinansować siły ukraińskie, traktując to jako usługę, którą Ukraina świadczy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa kontynentalnego” – zaproponowała Ukraina europejskim sojusznikom.
Jeden z wysoko postawionych europejskich dyplomatów częściowo zgadza się z tą opinią.
Oczywiście, wsparcie wojskowe dla Ukrainy udzielane przez państwa członkowskie UE to pieniądze nie tylko na obronę Ukrainy, ale także na obronę Europy, a część tych funduszy, oczywiście, zostanie zaliczona do wydatków na obronę” – zauważył dyplomata.
„Financial Times” zauważa, że jeśli działania wojenne będą kontynuowane w przyszłym roku, dodatkowe zapotrzebowanie Ukrainy na finansowanie zewnętrzne, według oficjalnych szacunków strony ukraińskiej, wyniesie co najmniej 8 mld dolarów. Kwota ta może wzrosnąć do 19 mld dolarów, jeśli zostanie zakończona pomoc wojskowa i gospodarcza z USA lub innych partnerów.
Z kolei, według szacunków MFW, potrzeby finansowe Ukrainy na przyszły rok zostaną pokryte, ale pod warunkiem, że wojna zakończy się w tym roku lub w połowie 2026 roku. Tego scenariusza nie podzielają Ukraina i UE.
Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa zauważyła, że Fundusz oceni, czy Ukraina potrzebuje dodatkowej zewnętrznej pomocy finansowej.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że Ukraina negocjuje z partnerami w sprawie sfinansowania deficytu budżetowego na 2026 rok. MFW ze swojej strony stwierdził, że ryzyko dla Ukrainy pozostaje niezwykle wysokie.
Ministerstwo Finansów Ukrainy zakłada dwa scenariusze podczas przygotowywania przyszłorocznego budżetu, z których jeden przewiduje, że wojna rosyjsko-ukraińska może trwać przez cały przyszły rok.
Opr. TB, ft.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!