• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 16 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Ukraina

Gwarancją jest wzmocnienie Ukrainy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej ma plan zakończenia wojny trwałym i sprawiedliwym pokojem

07 maj 2025

Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski

Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zełenski. Fot. facebook.com/EuropeanCommission

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła trzy priorytety mające na celu wzmocnienie Ukrainy, aby zakończyć wojnę sprawiedliwym i trwałym pokojem. Jak donosi agencja UNIAN, powiedziała to podczas przemówienia wygłoszonego na debacie w Parlamencie Europejskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zauważyła, że wojna kiedyś się skończy, ale sposób, w jaki to nastąpi, ukształtuje kontynent europejski dla przyszłych pokoleń.

„Stawką jest przyszłość Ukraińców, ale także nasza. Zła umowa mogłaby zachęcić Rosję do powrotu po więcej. To byłby znak ostrzegawczy przed większą niestabilnością i brakiem bezpieczeństwa. Ale sprawiedliwy i trwały pokój mógłby zapoczątkować nową erę dobrobytu dla Ukrainy i pomóc nam zbudować nową architekturę bezpieczeństwa w Europie” – powiedziała von der Leyen.

Podkreśliła, że ​​mowa o sprawiedliwym i trwałym pokoju, który zapewnia suwerenność Ukrainy, szanuje jej integralność terytorialną i wspiera europejskie aspiracje.

„Musimy więc zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wzmocnić pozycję Ukrainy. Ponieważ wszyscy widzieliśmy, jak Rosja negocjuje – bombarduje, zastrasza, grzebie obietnice pod gruzami. Putin chce zmusić Ukrainę, aby zgodziła się zaakceptować to, co jest nie do przyjęcia. Dlatego zadaniem, które przed nami stoi, jest pomóc Ukrainie być silną, nie ulec zastraszaniu Putina i negocjować na własnych warunkach” – powiedziała von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyjaśniła, w jaki sposób Unia Europejska zamierza pomóc Ukrainie. W tym celu określono trzy priorytety działań UE na rzecz Ukrainy.

Po pierwsze, wspierać obronę Ukrainy; po drugie, UE musi zakończyć wykorzystywanie paliw kopalnych z Rosji; po trzecie, przyspieszyć drogę Ukrainy do członkostwa w UE.

Co wiadomo o tych priorytetach?

Mówiąc o pierwszym priorytecie, von der Leyen zauważyła, że ​​Ukraina musi być wystarczająco silna, aby powstrzymać wszelkie ataki ze strony Rosji w przyszłości. Według niej Europa już wsparła Ukrainę pomocą wojskową, której wartość wynosi 50 mld euro.

„Teraz jednak musimy przejść od logiki pomocy do logiki integracji naszego przemysłu obronnego” – powiedziała von der Leyen.

W związku z tym UE zachęca wszystkie państwa członkowskie do składania zamówień bezpośrednio w ukraińskim przemyśle zbrojeniowym, gdyż jest to najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób wspierania wysiłków militarnych Ukrainy. Von der Leyen dodała, że ​​nacisk zostanie położony na technologie obronne i innowacje. Celem jest uczynienie Ukrainy niezwyciężoną dla każdego potencjalnego napastnika.

Mówiąc o drugim priorytecie, przewodniczący KE podkreśliła, że Unia Europejska musi nadal osłabiać zdolność Rosji do prowadzenia wojny. Stwierdziła, że ​​przychody ze sprzedaży paliw kopalnych stanowią kluczowe źródło finansowania rosyjskiej machiny wojennej. Dodała, że ​​na początku wojny UE wydawała miesięcznie 12 mld euro na rosyjskie paliwa kopalne. Obecnie UE wydaje 1,8 mld euro miesięcznie. Dlatego też w interesie bezpieczeństwa UE leży zaprzestanie finansowania potencjału Putina.

„Musimy przestać wydawać miliardy na import rosyjskich zasobów energetycznych” – powiedziała.

Zaznaczyła również, że zostanie zaproponowany zakaz zawierania nowych kontraktów z Rosją. Będzie to część propozycji mającej na celu ostateczne wycofanie się Europy z eksploatacji paliw kopalnych z Rosji. „Najpóźniej do końca 2025 r. wprowadzimy również zakaz importu na rynku spot” – podkreśliła von der Leyen.

Jak powiedziała von der Leyen, Komisja Europejska będzie działać na rzecz zakazu wszelkiego pozostałego importu gazu z Rosji, zarówno gazu rurociągowego, jak i gazu LNG, najpóźniej do końca 2027 r. Wzmocniona zostanie również kontrola nad rosyjską flotą cienia.

Mówiąc o trzecim priorytecie, przewodnicząca KE zauważyła, że członkostwo Ukrainy w UE może być najsilniejszą gwarancją bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, niedawno Ursula von der Leyen stwierdziła, że Putinowi nie można ufać i należy go powstrzymać. Europa musi wzmocnić i przyspieszyć produkcję sprzętu obronnego, ponieważ Rosja ma przewagę nad wszystkimi krajami europejskimi w tej dziedzinie.

Wcześniej von der Leyen przedstawiła tzw. plan ReArm Europe, który jest inicjatywą mającą na celu zmobilizowanie do 800 mld euro na zwiększenie bezpieczeństwa wojskowego Europy.

Inicjatywa ta ma na celu między innymi wsparcie Ukrainy.

Opr. TB, audiovisual.ec.europa.eu

Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Formalne zerwanie przyjaznych relacji między USA a Ukrainą to kwestia czasu. Ukraiński ekspert o tym, kiedy do tego dojdzieFormalne zerwanie przyjaznych relacji między USA a Ukrainą to kwestia czasu. Ukraiński ekspert o tym, kiedy do tego dojdzie Flota F-16 szybko się powiększa. Nowa partia już na Ukrainie!Flota F-16 szybko się powiększa. Nowa partia już na Ukrainie! Default ThumbnailMiędzymorze zablokuje Nord Stream-2?
  • Tagi
  • członkostwo w UE
  • Komisja Europejska
  • pomoc
  • pomoc dla Ukrainy
  • pomoc wojskowa
  • Unia Europejska
  • Ursula von der Leyen
Poprzedni artykułUkrańska armia może na większą skalę zmobilizować skazańców. O jakiej skali procesu mowa?
Następny artykuł Łukaszenka czyści więzienia. „Ułaskawił” kilkudziesięciu więźniów politycznych

1 komentarz

  1. hmmm
    7 maja 2025 o 20:43 Odpowiedz

    no to szwaby zakłamane dajcie Ukrainie taurusy a nie zardzewiałe hełmy

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja