Delegacja z Polski na czele z Marszałek Senatu RP Małgorzatą Kidawą Błońską złożyła 2 maja wizytę Polakom na Łotwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą. Pani Marszałek towarzyszy koordynator do spraw Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz.

Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu
Spotkanie z rodakami marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zaczęła od odwiedzin w Domu Polskim przy ulicy Warszawskiej, w którym delegację powitało kierownictwo Domu i Związku Polaków na Łotwie – Żanna Stankiewicz, Ryszard Stankiewicz, Piotr Dzalbe i Wanda Baulina. Dom Polski w Dyneburgu, który powstał z inicjatywy Związku Polaków na Łotwie w 1922 r., jest symbolem polskości na Łotwie i wizytówką Polaków w Dyneburgu. Do 1940 r. Dom Polski przyczyniał się walnie do intensywnego rozwoju polskiego życia kulturalnego i artystycznego. Po wkroczeniu wojsk sowieckich i aneksji państw bałtyckich przez ZSRR budynek został skonfiskowany, a jego restytucja nastąpiła dopiero w 1993 r. Od 1997 r. w Domu Polskim działa również Centrum Kultury Polskiej. W 2006 r. ze środków Senatu RP dokonano kompleksowej renowacji gmachu. Co miesiąc organizowane są tu różnorodne imprezy: wystawy, koncerty, warsztaty, konkursy recytatorskie, kursy języka polskiego lub wieczorki poetyckie. W Domu Polskim działa biblioteka, chór „Promień”, Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”, dziecięcy zespół wokalny „Barwy Daugawy” oraz grupy teatralne „Twórczy Pryzmat” i „Uśmiechnięta Tęcza”. Uczniowie klas początkujących po lekcjach przychodzą do „Polskiej Chatki”, gdzie pracownicy Centrum oraz wolontariusze prowadzą dla dzieci zajęcia teatralne i wokalne.
Następnie marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją udała się na organizowany corocznie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP oraz Dnia Konstytucji 3 Maja pochód z flagami Polski i Łotwy ulicą Warszawską. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Krzyżem na Słobódce, który upamiętnia 237 polskich żołnierzy poległych w Kampanii Łatgalskiej 1919-1920. Pod koniec lat 20. XX w. władze niepodległej Łotwy uhonorowały bohaterów cmentarzem wojskowym na Słobódce. W czasach sowieckich z inicjatywy miejscowego komitetu partii cmentarz został doszczętnie zniszczony. Ziemię z prochami polskich żołnierzy wykorzystano do budowy okolicznych dróg, a miejsce po przedwojennym cmentarzu zamieniono na wysypisko śmieci. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1992 r. na miejscu dawnego cmentarza odsłonięto pomnik w formie 13-metrowego krzyża, na którym umieszczono tablice z imionami poległych żołnierzy.
Przemawiając do uczestników uroczystości – Polaków i Łotyszy – Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała: „Jestem bardzo wzruszona, że mogę być z Wami w tym niezwykłym miejscu w takim ważnym czasie. To miejsce mówi o tym, że warto walczyć o wolność Waszą i naszą, jest więc to miejsce symboliczne”. „Polscy legioniści ramię w ramię ze swoimi łotewskimi braćmi walczyli z bolszewikami o wolność Łotwy. Walczyli razem, nie pytając, po co ta walka. Wiedzieli, że walczą nie tylko o wolność, niepodległość, ale i o wartości. O wartości, które nas łączą” – podkreśliła marszałek Senatu. „To miejsce jest symboliczne, bo Rosjanie chcieli wymazać je z powszechnej pamięci, a jednak im się nie udało, pamięć o tym miejscu jest żywa. Pamiętacie o tych 237 polskich żołnierzach i o tym, co tu się działo, i to jest dowód naszej przyjaźni i współpracy, dowód tego, że Polacy, gdziekolwiek są na świecie, walczą o wolność, o demokrację, o wartości. Cała nasza historia pokazuje, że tam, gdzie trzeba upomnieć się o wolność i sprawiedliwość, zawsze są Polacy. My ten gen wolności i solidarności mamby bardzo mocno zapisany. Także dzisiaj, kiedy za naszą granicą jest wojna, gdy Rosja znów próbuje zmienić porządek świata, jesteśmy razem” – dodała marszałek Kidawa-Błońska.
Senacka delegacja złożyła także kwiaty pod pomnikiem kpt. Władysława Raginisa – urodzonego w Dyneburgu dowódcy bohaterskiej obrony Wizny we wrześniu 1939 r.
Następnie marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska oraz towarzyszący jej senator Kazimierz Kleina i koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz udali się na spotkanie w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu, gdzie spotkali się z dyrekcją, nauczycielami i uczniami gimnazjum, a także z mieszkającymi w tym mieście Polakami.
W Ławkiesach marszałek Senatu wraz z delegacją złożyła wieniec w kwaterze polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w czasie Kampanii Łatgalskiej jesienią 1919 r. W okolicach Dyneburga spoczywa ponad 600 polskich uczestników tej kampanii.
Na zakończenie wizyty na Łotwie marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wzięła udział w polskim pikniku zorganizowanym w Svente z okazji przypadającego 4 maja Dnia Białego Obrusa oraz 35. rocznicy ogłoszenia przez Łotwę niepodległości od ZSRR i przywrócenia Republiki Łotewskiej. Przed kilkoma laty zakorzeniła się nowa tradycja, która gromadzi przyjaciół i rodziny wokół stołu nakrytego „białym obrusem”, aby dzielić się wspomnieniami z przeszłości i nadziejami na przyszłość. Święto symbolizuje pewność siebie, dumę i ma być elementem jednoczącym oraz zachęcającym społeczeństwo do upamiętnienia wydarzeń z 1990 r.
ba za senat.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!