
Brama. Litwa. Fot: Unsplash.com/Darya Tryfanava
Liczba Litwinów żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła. Jak pokazują najnowsze statystyki prawie 170 tys. mieszkańców tego kraju (2,8 miliona ludności) znajduje się obecnie poniżej granicy ubóstwa. To, jak zauważa portal LRT, plasuje Litwę wśród najgorszych krajów w Unii Europejskiej pod względem poziomu ubóstwa.
Według oficjalnych danych, Litwa zajmuje trzecie miejsce od końca po Bułgarii i Łotwie. Około 6% populacji – wzrost o 60 tys. osób w ciągu ostatniego roku – żyje obecnie w absolutnym ubóstwie. Próg ten jest definiowany jako miesięczny dochód poniżej 500 euro dla osoby lub 1000 euro dla czteroosobowej rodziny. Bez świadczeń rządowych liczba ta byłaby jeszcze wyższa.
„Ubóstwo pozostaje wysokie pomimo rosnących płac i rosnącego dochodu rozporządzalnego” – powiedziała Inga Daunaravičienė, szefowa departamentu w Państwowej Agencji Danych. Zauważyła, że inflacja i świadczenia socjalne mają znaczący wpływ na obliczanie progów ubóstwa.
Ponad 600 tys. osób – mniej więcej jeden na pięciu Litwinów – żyje tuż powyżej granicy ubóstwa, wielu z nich to emeryci, samotni rodzice, osoby bezrobotne i rodziny z dziećmi. Problem ten jest szczególnie widoczny na obszarach wiejskich, gdzie możliwości są bardziej ograniczone niż w ośrodkach miejskich.
Organizacje pozarządowe działające na rzecz zmniejszenia ubóstwa informują, że prawie 10% Litwinów nie stać na podstawowe pożywienie. Aistė Adomavičienė, szefowa Litewskiej Sieci Organizacji Przeciwko Ubóstwu, powiedziała, że kraj niedoinwestowuje w ochronę socjalną w porównaniu ze średnią UE.
„Ciasto rośnie, ale tylko okruszki spadają na tych, którzy żyją w trudnych warunkach” – powiedziała. „Przeznaczamy zaledwie dwie trzecie tego, co inne kraje UE wydają na ochronę socjalną”.
ba za lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!