17 kwietnia podczas spotkania w Paryżu delegacji ukraińskiej przekazano poufny dokument zawierający plan rozwiązania wojny rosyjsko-ukraińskiej. Teraz ukraińskie władze muszą się do niego odnieść. Poinformował o tym dziennik „The Wall Street Journal” (WSJ).
W dokumencie stwierdzono, że Stany Zjednoczone proponują zawieszenie broni na obecnych liniach kontaktowych, a także uznanie Krymu za terytorium rosyjskie. Według gazety dokument wyklucza członkostwo Ukrainy w NATO, a terytorium wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma być neutralne, pod kontrolą USA.
Plan USA nie zakłada uznania za rosyjskie czterech anektowanych obwodów, ale nie nakłada też na Rosjan obowiązku opuszczenia tych terytoriów.
USA nie proponują też redukcji liczebności armii ukraińskiej, czego domagał się Kreml, ani nie sprzeciwiają się zachodniemu wsparciu militarnemu dla Ukrainy czy rozmieszczeniu tam wojsk europejskich.
Urzędnik Departamentu Stanu powiedział WSJ, że te opcje to możliwości, a nie rozwiązania na zasadzie „albo tak, albo nie”. Oczekuje się, że Kijów przedstawi swoją opinię na temat planu w tym tygodniu podczas spotkania przedstawicieli USA, Ukrainy i Europy w Londynie.
Zakłada się, że dokument zostanie przekazany Rosji do przeglądu, jeśli stanowiska USA, Europy i Ukrainy zbliżą się.
Przypomnijmy, prezydent USA Donald Trump spodziewa się, że Ukraina odpowie na kwestię uznania Krymu za terytorium rosyjskie i odmowę jej przystąpienia do NATO.
Dziennikarze, powołując się na źródła, poinformowali, że idee te zostały przedstawione w tajnym dokumencie przekazanym władzom Ukrainy i europejskim sojusznikom w Paryżu.
Opr. TB, wsj.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!