Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Informację tę podała agencja „Vatican News”.
Papież zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r., w Domu Świętej Marty w Watykanie. Poinformował o tym kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.
„Drodzy bracia i siostry, Z wielkim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Najświętszego Ojca Franciszka. Dziś rano o 7:35 biskup Rzymu Franciszek powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, byśmy żyli wartościami Ewangelii z wiernością, zwłaszcza wobec najuboższych i najbardziej zmarginalizowanych. Z bezgraniczną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę papieża Franciszka bezgranicznej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – pożegnał papieża.
Papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie w rodzinie włoskich imigrantów. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie zdobył wykształcenie filozoficzno-teologiczne, a w 1969 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W 1998 roku został arcybiskupem Buenos Aires, a w 2001 roku kardynałem. Znany był ze swojej skromności, aktywności społecznej i wsparcia dla ubogich.
13 marca 2013 roku został wybrany 266. papieżem, stając się pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą i pierwszym, który przyjął imię Franciszek, na cześć św. Franciszka z Asyżu.
Papież Franciszek opowiadał się za dialogiem międzyreligijnym, odpowiedzialnością za środowisko, reformą Kurii Rzymskiej i traktowaniem wszystkich ludzi ze współczuciem, także tych ze społeczności marginalizowanych.
Papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się na temat wojny na Ukrainie, wzywając do pokoju i dialogu. W lutym 2025 r. nazwał Ukrainę „męczennicą” i wezwał do modlitwy za ofiary wszystkich konfliktów zbrojnych.
W grudniu 2024 r. zwrócił się do młodzieży Ukrainy, wzywając ją do bycia patriotami, odrzucenia wojny i przebaczenia. Wcześniej, w marcu 2024 r., papież wezwał Ukrainę do „odwagi białej flagi” i negocjacji z Rosją, co spotkało się z krytyką. Watykan później wyjaśnił, że Rosja musi zaprzestać agresji, uznając ją za „niesprawiedliwą”.
Po śmierci lub rezygnacji papieża rozpoczyna się proces konklawe – zebrania kardynałów, którzy mają wybrać nowego papieża.
W ciągu 15–20 dni od śmierci papieża do Watykanu przybywają kardynałowie z całego świata. Prawo głosu mają tylko kardynałowie poniżej 80 roku życia. Zazwyczaj jest ich około 120. Konklawe odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie kardynałowie są odizolowani od świata zewnętrznego. Codziennie odbywają się maksymalnie cztery głosowania – dwa rano i dwa wieczorem. Aby wybrać nowego papieża, kandydat musi otrzymać dwie trzecie głosów.
Kiedy papież zostaje wybrany, kardynałowie spalają karty do głosowania specjalną substancją chemiczną, która wytwarza biały dym. Jeśli nie zostanie wybrany, dym będzie czarny.
Kardynał-elekt przyjmuje imię i pojawia się na balkonie Bazyliki Świętego Piotra ze słowami: „Habemus Papam” – „Mamy papieża”.
Opr. TB, x.com/VaticanNews
1 komentarz
LT
21 kwietnia 2025 o 14:07Umarl I niech spoczywa w pokoju
Ale musze przyznac ze brakuje JP II ,ktory mial wplyw na losy swiata I czynil wszystko co w jego mocy,aby ten swiat byl lepszy.