28 godzin — to przewidywany czas oczekiwania na odprawę podróżujących samochodami osobowymi na przejściu granicznym w Terespolu (granica polsko-białoruska) — podaje w komunikacie Straż Graniczna.
Według portalu granica.pl czas oczekiwania na odprawę na przejściu Terespol – Brześć (województwo lubelskie) dla samochodów osobowych wynosi 28 godzin, tyle samo dla autokarów.
Z informacji na czatach granicznych wynika, że ponad 120 autobusów czeka na wyjazd z Polski na Białoruś. Ci, którzy dołączyli do kolejki 21 grudnia, przekroczyli granicę w 28 godzin, z czego ponad 20 godzin czekali na podjazd do szlabanu. A potem, już po białoruskiej stronie granicy, czas wydłużają przesłuchania i kontrole.
Wjechaliśmy na białoruską stronę, przed nami stało 6 lub 7 autobusów. Następnie poddano nas szczegółowej rewizji. Rozebrali nawet zapalniczki. Kilka osób zostało wysłanych na przesłuchania – napisał jeden z użytkowników czatu granicznego, cytowany przez portal MOST.
Ci, którzy wyjechali 22 grudnia i później, poczekają jeszcze dłużej. Według różnych szacunków, czas oczekiwania może wynieść nawet 40 godzin. Oczekujący w kolejce mówią, że nie pamiętają takiej sytuacji na granicy.
Rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt Dariusz Sienicki powiedział PAP, że Straż Graniczna skierowała do pracy dodatkowych funkcjonariuszy, ale jak zaznaczył, tempo odpraw zależy też od służb granicznych Białorusi.
Jeśli chodzi o transport towarowy. Stopniały kolejki do odprawy ciężarówek. Szacunkowy czas oczekiwania do terminalu w Koroszczynie (Lubelskie) wynosi 0,5 godziny (8 godzin temu było 17 ha).
Na wjazd do Unii Europejskiej po stronie białoruskiej oczekuje łącznie 2 580 ciężarówek – poinformował Państwowy Komitet Graniczny.
Od piątku najgorsza sytuacja panuje na granicy z Litwą. Służby kontrolne odprawiły przez przejście graniczne „Miedniki – Kamienny Łóg” 14% transportu, tj. 70 z 500 samochodów.
Najbardziej ruchliwa trasa do UE prowadzi przez polskie przejście graniczne „Kukuryki” („Kozłowicze”). Przed przejściem granicznym na wjazd na terytorium Polski czekają 973 ciężarówki.
Białoruscy pogranicznicy zrzucają winę na stronę polską, twierdząc, że personel tego przejścia wykonał przez dwa dni 64% normy.
Przed łotewskim przejściem granicznym „Paternieki” (po stronie białoruskiej „Grigorowszczyzna”) na wjazd do UE czeka 680 ciężarówek. Tylko 31% pojazdów przekroczyło terytorium Łotwy.
ba za granica.gov.pl/pap.pl/belta.by/mostmedia.io
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!