Były brytyjski minister spraw zagranicznych w gabinecie Davida Camerona uważa, że opuszczenie Ukrainy przez USA będzie dla Ameryki jeszcze większym upokorzeniem niż opuszczenie Afganistanu.
William Hague powiedział w podcaście brytyjskiej gazety The Telegraph, że jeśli przyszła administracja prezydenta – elekta Donalda Trumpa pozwoli na „upadek Ukrainy”, będzie to miało konsekwencje dla autorytetu Ameryki w świecie i zdolności Stanów Zjednoczonych do zapobiegania przyszłym konfliktom.
Trump krytykuje (politykę) Joe Bidena w Afganistanie, chaotyczne wyjście, fakt, że opuścili kraj trzy lata temu, ale jeśli doprowadzi do upadku Ukrainy, będzie to dla Stanów Zjednoczonych znacznie większym upokorzeniem, dla potęgi Stanów Zjednoczonych w świecie, dla zdolności powstrzymania przyszłego kryzysu wokół Tajwanu,
– powiedział William Hague, cytowany przez eurointegration.eu.
I dlatego, zdaniem byłego szefa brytyjskiego MSZ, „w interesie Trumpa leży wspieranie potęgi Zachodu na świecie”.
Ostrzegł także przyszłą administrację Trumpa, aby nie liczyła na „szybkie zakończenie” wojny lub „załatwienie jej na warunkach korzystnych dla Rosji”.
Dyplomata jest przekonany: zamrożenie wojny na linii styku oznaczałoby położenie podwalin pod nową wojnę.
To doprowadziłoby do kolejnej, trzeciej wojny, bo Putin przyjdzie znowu po to, co zostało – przekonuje Hague.
Odpowiadając na pytanie prezenterki The Telegraph, czy przywódca Kremla Władimir Putin chce podbić całą Ukrainę, potwierdzi: „chce całej Ukrainy”.
Jego zdaniem w tej wojnie rozstrzyga się nie to, gdzie będzie przebiegać granica, ale czy Ukraina będzie dzięki temu mogła funkcjonować jako państwo.
Według niego bez wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA i NATO Ukraina nie będzie mogła istnieć jako państwo, a także – nie będzie w stanie „powstrzymać Putina, po tym jak odbuduje w ciągu dwóch lat swoje siły zbrojne”.
Brytyjski polityk przyznała także, że Zachód popełnił błąd, nie reagując bardziej zdecydowanie na działania Rosji po zajęciu przez nią Krymu w 2014 roku.
William Hague przypomniał, że Wielka Brytania zaproponowała wówczas zaostrzenie sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy i Francja „nadal miały nadzieję, że w jakiś sposób dojdą do trwałego pokoju z Putinem i trudno było je przed tym powstrzymać”.
ba za eurointegration.com.ua/telegraph.co.uk. Fot: Foreign and Commonwealth Office – Flickr/https://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/open-government-licence.htm
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!