Koszt dostaw uzbrojenia z Korei Północnej do Rosji na potrzeby wojny z Ukrainą szacuje się na 5,5 mld dolarów. Tak wynika z badania Fundacji Friedricha Naumanna, opublikowanego 28 października.
W raporcie zwraca się uwagę, że Rosja w obliczu niedoborów amunicji zwróciła się do KRLD o pomoc, która obejmuje dostawę uzbrojenia i żołnierzy.
Według Jeleny Gusejnowej, przedstawicielki Uniwersytetu Hanguk w Seulu, wartość transakcji wynosi 5,5 mld dolarów. W raporcie mowa także o rzekomym wysłaniu aż 20 tys. żołnierzy Korei Północnej na pomoc Federacji Rosyjskiej w wojnie z Ukrainą.
Gusejnowa uważa, że wsparcie Korei Północnej jest bardzo ważne dla Rosji – dla Kremla jest to „niezwykle ważny i aktualny zasób”. Ponadto Rosja, wykorzystując relacje z KRLD i wymianę technologii wojskowych, liczy na osłabienie jedności zachodnich sojuszy w Azji Wschodniej.
Kreml, stwarzając wyzwania dyplomatyczne i obronne dla takich krajów jak Korea Południowa i Japonia, stara się przechylić równowagę geopolityczną na swoją korzyść. Strategia ta ma jednak wiele ograniczeń. Uzbrojenie z Korei Północnej jest przestarzałe i zawodne, co podważa wiarygodność porozumienia z Federacją Rosyjską, a „historia niestabilnych sojuszy” Pjongjangu czyni go partnerem nieprzewidywalnym. Ponadto zwiększona agresywność Korei Północnej może skomplikować stosunki Moskwy z Chinami.
„Współpraca z izolowanym państwem, zwłaszcza w sektorze technologicznym, może jeszcze bardziej izolować Rosję na arenie światowej” – sugerują badacze.
Autorzy raportu proponują wzmocnienie wsparcia dla krajów regionu Indo-Pacyfiku (Korea Południowa, Japonia) poprzez zwiększenie środków bezpieczeństwa i wzmocnienie partnerstw gospodarczych, co jest niezbędne, aby przeciwstawić się naciskom ze strony Kremla. Zaleca się także dokonanie przeglądu strategii sankcji w celu skuteczniejszego ograniczania przepływów finansowych do Federacji Rosyjskiej, zwłaszcza tych, które finansują wojnę z Ukrainą i północnokoreańskie transakcje zbrojeniowe.
Aby zamknąć takie luki finansowe, konieczne jest wzmocnienie kontroli nad szlakami handlowymi, transakcjami finansowymi i współpracą z partnerami międzynarodowymi.
Serwis „Głosu Ameryki” podaje, że Gusejnowa przeanalizowała raporty wywiadowcze, dokumenty, które wyciekły i ceny amunicji z poprzednich sprzedaży północnokoreańskiego uzbrojenia. Na podstawie tych badań oszacowała wielkość dostaw broni z Korei Północnej do Rosji od lutego 2022 roku na od 1,7 do 5,5 mld dolarów.
Było to tym trudniejsze zadanie z uwagi na fakt, że Korea Północna nie publikuje danych na temat eksportu uzbrojenia, co utrudnia jego dokładną ocenę. Według wywiadu Korei Południowej wsparcie obejmuje głównie pociski artyleryjskie i rakiety krótkiego zasięgu.
„Wojna na Ukrainie zaostrzyła sytuację bezpieczeństwa w Azji Wschodniej. Rosja i Korea Północna pomagają destabilizować porządek międzynarodowy” – powiedział Frederic Spohr, dyrektor biura Fundacji Friedricha Naumanna w Korei Południowej.
Według Centralnego Banku Korei Południowej PKB Korei Północnej w zeszłym roku wyniósł 23,7 mld dolarów, co oznacza, że eksport do Rosji o wartości 5,5 miliarda dolarów stanowi prawie 25% tej wielkości.
Opr. TB, shop.freiheit.org
1 komentarz
validator
Author validator acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author validator acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
28 października 2024 o 17:29The Real Person!
The Real Person!
Tylko czekać aż Korea Północna poprosi społeczność międzynarodową o pomoc humanitarną ze względu na nieurodzaj i widmo głodu…