W czwartek 26 września Polacy i Białorusini Białegostoku zorganizowali akcję solidarności z więźniem Łukaszenki – dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Tym razem była ona także dedykowana białoruskiemu obrońcy praw człowieka i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu, który 25 września skończył 62 lata. W więzieniu urodziny obchodził po raz czwarty.
Stało się już tradycją, że w każdą miesięcznicę uwięzienia Andrzeja Poczobuta, Polacy i Białorusini, uchodźcy zza wchodniej granicy oraz mieszkańcy Białegostoku gromadzą się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by wykazać solidarność z Polakiem.
Tym razem akcja zbiegła się w czasie z 62. urodzinami białoruskiego więźnia politycznego – laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Uczestnicy mieli ze sobą zdjęcia uwięzionych Poczobuta i Bialackiego oraz innych więźniów politycznych. Nie zabrakło zakazanych na Białorusi symboli narodowych — biało-czerwono-białe flagi Białorusini mogą bez strachu demonstrować w Polsce.
Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 roku. Prawie dwa lata później – 8 lutego 2023 roku – został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Za Polskość. Za artykuły o polskim podziemiu niepodległościowym, za nazwanie po imieniu napaści sowietów na Polskę we wrzesniu 1939 roku. itp. Wyrok odbywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w Nowopołocku, gdzie cały czas jest izolowany.
Aleś Bialacki to literat, społecznik, obrońca praw człowieka. Dobry człowiek. W 2022 roku nagrodzony Noblem. W niewoli po raz czwarty obchodzi swoje urodziny.
14 lipca 2021 roku został aresztowany wraz ze swoimi współpracownikami z „Wiasny” Walancinem Stefanowiczem i Uładzimirem Łabkowiczem.
W marcu 2023 r. Bialackiego skazano na 10 lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Jego współpracowników na 8 i 9 lat.
Wyrok odsiaduje w łagrach w miejscowości Gorki, gdzie zmuszany jest do ciężkiej pracy fizycznej.
Na przestrzeni lat reżim Łukaszenki ponad 20 razy ścigał Alesia za działalność społeczną i na rzecz praw człowieka.
Aleś miał już status więźnia politycznego reżimu Łukaszenki w latach 2011-2014.
24 listopada 2011 roku został skazany na cztery i pół roku więzienia o zaostrzonym rygorze oraz na konfiskatę mienia. Pomoc więźniom politycznym uznano wówczas jako organizację i finansowanie działań zbiorowych rażąco naruszających porządek publiczny. Karę odbywał w kolonii karnej nr 2 w Bobrujsku. Ówczesny wyrok, podobnie jak sam proces, został potępiony przez społeczność międzynarodową.
Od czasu ostatniego aresztowania w lipcu 2021 roku, Białacki ma bardzo ograniczony kontakt z rodziną, prawnikiem i światem zewnętrznym.
ba na podst. racyja.com
1 komentarz
LT
28 września 2024 o 02:59Kochani,
Jestem calym moim sercem po stronie uwiezonych,niewinnych ludzi
ale zaden wiec ,zadna presja nie pomoze tym
ludziom.
ONZ,USA,Chiny,papiez moga i powinni cos zrobic i tam nalezy apelowac o pomoc.