Przywódcy państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego jednogłośnie poparli nową retorykę Sojuszu dotyczącą przyszłego przystąpienia Ukrainy do NATO.
W konkluzjach ze szczytu NATO w Waszyngtonie znalazło się zobowiązanie do długoterminowego wsparcia Ukrainy i deklaracja o jej „nieodwracalnej drodze do członkostwa”, nacisk za Chiny w kontekście wspierania przez nie Rosji i deklaracje o wzmocnieniu sojuszniczej obrony rakietowej – to elementy zawarte w konkluzjach .
W decyzji szczytu odrębny blok poświęcono stosunkom politycznym z Ukrainą, przy czym, jak podaje „Europejska Prawda”, decyzja ta jest bardziej ambitna niż ubiegłoroczna deklaracja wileńska. Kluczową różnicą jest szczegółowe stwierdzenie, że pełne członkostwo Ukrainy w NATO nie ma alternatywy .
„Będziemy nadal wspierać (Ukrainę) na jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO” – czytamy w dokumencie. „Przyszłość Ukrainy jest w NATO” – podkreślono.
Jak wiadomo, decyzje NATO są przyjmowane tylko wtedy, gdy żadne państwo nie sprzeciwia się któremukolwiek z ich brzmień.
Jak zapowiadają władze Sojuszu, deklaracja szczytu wprowadza także zaproponowany w USA termin „pomost do członkostwa”, jednak decyzja nie zdradza jego istoty. Zamiast tego Sojusz „z zadowoleniem przyjmuje postęp, jaki Ukraina poczyniła od szczytu w Wilnie w zakresie reform demokratycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa” i zobowiązuje się wspierać „reformy w sektorze demokracji i bezpieczeństwa, które ministrowie spraw zagranicznych NATO będą w dalszym ciągu oceniać w ramach dostosowanego Rocznego Programu Narodowego”.
Wcześniej fiński prezydent wyjaśnił, że uważa za istotne wysłanie sygnału na Kreml, że droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna .
Część sojuszników uważa, że Sojusz powinien przygotować jeszcze bardziej ambitne oświadczenia – przede wszystkim polski prezydent Andrzej Duda chce, aby na kolejnym szczycie Ukraina została zaproszona do NATO.
Wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz poinformował o najważniejszych zapisach deklaracji Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, która została przyjęta w Waszyngtonie.
W dokumencie znalazło się wiele punktów ważnych dla bezpieczeństwa Polski i regionu.
- Zobowiązanie do dalszego rozwoju sił wysokiej gotowości dla wypełnienia nowych planów obronnych NATO;
- Zobowiązanie do częstszego prowadzenia przez Sojusz ćwiczeń wzmacniających odstraszanie;
- Uruchomienie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i włączenie jej do systemu Obrony NATO;
- Wskazanie, że ataki hybrydowe Rosji i jej sojuszników oraz prowokacje na granicach NATO to zagrożenie dla całego Sojuszu. Decyzja o przeciwdziałaniu tym zagrożeniom przez cały Sojusz;
- Wskazanie, że Białoruś kontynuuje wsparcie dla agresji Rosji na Ukrainę poprzez udostępnianie terytorium i infrastruktury, rozmieszczenie tam sił zbrojnych Rosji negatywnie wpływa na bezpieczeństwo NATO.
- Ustanowienie przez Pakt koordynacji wsparcia wojskowego dla Ukrainy;
- Wsparcie zbrojeniowe dla Ukrainy o wartości 40 mld euro;
- Podkreślenie postępów w tworzeniu JATEC w Bydgoszczy i ustanowienie Wysokiego Przedstawiciela NATO w Ukrainie.
oprac. ba
1 komentarz
Bolo
11 lipca 2024 o 09:43Znowu mydlenie oczu…………….