Gubernator Królewca: zrewidować dziedzictwo Immanuela Kanta i nadać mu „rosyjską interpretację”
Gubernator obwodu kaliningradzkiego w Rosji Anton Alichanow wezwał do ponownego rozważenia poglądów klasyka filozofii niemieckiej Immanuela Kanta.
Jak podaje radio Svaboda/Wolna Europa, przemawiając w poniedziałek podczas Międzynarodowego Kongresu Kantowskiego na Bałtyckim Uniwersytecie Federalnym, poświęconego 300. rocznicy urodzin filozofa (ur. 22 kwietnia 1724), urzędnik nazwał Kanta „rosyjskim trofeum”, podobnie jak cały obwód kaliningradzki (pol. – królewiecki).
Według Alichanowa poglądy filozofa należy omawiać i interpretować zgodnie z duchem czasu. Czyli?
Gubernator stwierdził, że Rosja znajduje się obecnie „w centrum najpotężniejszej wojny kognitywnej, w której przeciwnik częściowo próbuje ukryć się za dziedzictwem Kanta”. W związku z tym należy zrewidować dziedzictwo Immanuela Kanta i nadać mu „rosyjską interpretację”.
Putinowski namiestnik oświadczył, że zarówno Kant, jak i wszystko w tym obwodzie to „rosyjskie trofea”, a zatem należy przeanalizować dokładniej, co Rosji należy się jako trofeum.
W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę na problemy rozwoju technologii sztucznej inteligencji i zadał pytanie, czy sztuczna inteligencja może kierować się zasadami moralnymi. „Jeśli stanie się tzw. silną sztuczną inteligencją, czy skupi się na ludzkiej moralności, na tych samych wartościach, które są zapisane w dekrecie głowy państwa?” zapytał gubernator.
Dwa miesiące wcześniej, w lutym, Alichanow przemawiał na zjeździe Rosyjskiego Towarzystwa Politologów, gdzie powiązał przyczyny wojny Rosji na Ukrainie z filozofią Kanta. Nazwał Kanta „jednym z duchowych fundamentów współczesnego Zachodu” i przeciwstawił jego etykę wartościom rosyjskim.
Immanuel Kant (1724 – 1804) to jeden z najwybitniejszych filozofów europejskich. Urodził się i całe życie mieszkał w Królewcu w Prusach Wschodnich.
Część Prus Wschodnich wraz z Królewcem została przyłączona do ZSRR w wyniku II wojny światowej w 1945 roku. Miasto przemianowano na Kaliningrad.
Immanuel Kant uważał, że istnieje prawo – powszechne, konieczne i niezależne od wszelkich okoliczności, będące zasadą naczelną, nakazem obowiązującym w sposób powszechny, bezwarunkowy i bezwzględny – które nazwał IMPERATYWEM KATEGORYCZNYM i sformułował je następująco:
„Postępuj zawsze według takiej zasady, co do której chciałbyś, aby stała się powszechnym prawem.”
ba za svaboda.org
1 komentarz
Jagoda
23 kwietnia 2024 o 15:13Ale jest za mało POLSKI i tymi kategoriami powinien myśleć nasz rząd i dążyć do odzyskania Królewca dla Najjaśniejszej RP !!!