Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej – Wielki Tydzień. Upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. We lwowskich kościołach wierni obrządku rzymskokatolickiego podczas każdej mszy świętej święcili palmy.
Tradycyjnie przed kościołem św. Antoniego można było kupić palmy z gałązek wierzbowych przyozdobione wysuszonymi kwiatami, kłosami traw, bukszpanem i innymi motywami. Palmy były też rozprowadzane przez działającą przy parafii Młodzież Franciszkańską. Chętni mogli wrzucić pieniądze do skarbonki.
Dochód z palm zostanie przekazany na potrzeby wojskowych na froncie. Przed mszą świętą z udziałem dzieci przed wejściem do kościoła zgromadziło się dużo dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i innymi parafianami. Ojciec Sławomir Bystry poświęcił palmy oraz odczytał fragment z Ewangelii o przybyciu Jezusa do Świętego Miasta – Ostatnie noce we Lwowie są niespokojne, ale nie zważając na nocne ataki przychodzimy tu do naszego kościoła tradycyjnie w Palmową Niedzielę, aby w procesji z poświęconymi palmami oddać cześć Jezusowi udającemu się na mękę. I jak nasze babcie żartowały, po wyjściu z kościoła dotknąć znajomych palmą, mówiąc: „Palma bije, bije nie zabije, za sześć noc Wielkanoc!” – mówią z uśmiechem parafianki kościoła Weronika Apriłaszwili i Bożena Greszczuk.
Po zakończeniu uroczystej liturgii został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą palmę zrobioną własnoręcznie przez dziecko. Wygrał Jakub Nuckowski, któremu pomogli jego rodzice w zbieraniu roślin, a potem układaniu gałązek z wierzby i kłosów. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani czekoladkami. Palmy zaczęto po raz pierwszy święcić na terenach obecnej Francji w VII wieku. Z kolei zwyczaj organizowania procesji pochodzi już z IV w., w którym Kościół w Jerozolimie wiernie odtwarzał wydarzenia biblijne. W Niedzielę Palmową patriarcha wjeżdżał na osiołku do miasta, otoczony tłumem wiwatujących ludzi, niczym Jezus w biblijnej opowieści. W najbliższą niedzielę Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie będzie obchodzić Wielkanoc. Natomiast Wielkanoc obrządku wschodniego przypada w tym roku 5 maja.
Tekst ukazał się w Kurierze Galicyjskim nr 6 (442) 26.03.–15.04.2024
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!