Czechy odłożyły na czas nieokreślony konsultacje międzyrządowe ze Słowacją ze względu na zasadnicze różnice w poglądach na kluczowe kwestie polityki zagranicznej. Miały odbyć się w kwietniu. Poinformował o tym premier Czech Petr Fiala na swoim koncie w X (dawniej Twitterze).
Napisał, że współpraca ze Słowacją jest ważna dla jego kraju, ale nie może zignorować spotkania Ministra Spraw Zagranicznych Słowacji z Ministrem Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
„Dlatego nie uważamy za właściwe przeprowadzania w najbliższych tygodniach konsultacji międzyrządowych z rządem Republiki Słowackiej. Zdecydowaliśmy się przełożyć planowane spotkanie, o czym już informowaliśmy stronę słowacką” – dodał premier.
Premier Słowacji Robert Fico nagrał wiadomość wideo, w której stwierdził, że słowacki rząd „nigdy nie narazi tak głębokich stosunków słowacko-czeskich na takie zagrożenie”.
„Zauważamy, że rząd czeski zdecydował się narażać nasze stosunki tylko dlatego, że jest zainteresowany wspieraniem wojny, która trwa na Ukrainie, podczas gdy rząd słowacki otwarcie mówi o pokoju. Wasza decyzja nie będzie miała wpływu na naszą suwerenną słowacką politykę zagraniczną” – powiedział.
Były słowacki minister spraw zagranicznych i obecny kandydat na prezydenta Ivan Korčok stwierdził, że pełną odpowiedzialność za pogorszenie stosunków z Czechami ponosi strona słowacka.
„Słowacki rząd prowadzi Słowację do izolacji, paląc mosty z sąsiadami, tracąc sojuszników i wyrządzając poważną szkodę interesom narodowym” – napisał na Instagramie.
Od początku wojny na pełną skalę Republika Czeska wspiera Ukrainę w walce z rosyjskim okupantem, a także opowiada się za integracją kraju ze wspólnotą europejską i euroatlantycką.
Słowacja również udzieliła pomocy, ale jesienią w kraju odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które wygrała opozycyjna partia Smer-SD pod przewodnictwem byłego premiera Roberta Fico.
Fico stwierdził, że Słowacja „ma większe problemy niż Ukraina”, a następnie ogłosił wstrzymanie pomocy wojskowej. Następnie stwierdził, że Ukraińcy muszą zawrzeć kompromis terytorialny z krajem agresorem.
Niedawno okazało się, że szefowie MSZ Słowacji i Rosji spotkali się na forum dyplomatycznym w Antalyi.
Opr. TB, twitter.com/P_Fiala, www.facebook.com/robertficosk, www.instagram.com/ivankorcok
1 komentarz
Ziew
17 marca 2024 o 16:07Niemcy, Słowacja, Węgry i Turcja powinny zostać czym prędzej usunięte z NATO.Powód jest oczywisty.